W swoim okresie życia włosy przechodzą przez 3 fazy rozwoju: fazę anagenową, fazę katagenowa i fazę telogenową. Anagen to faza wzrostu włosa, katagen to faza przejściowa a telogen to faza spoczynku włosa. Faza wzrostu trwa od 2 do 8 lat, faza pośrednia, w której mieszek ulega skurczeniu trwa od 2 do 4 tygodni. Faza uśpienia trwa od 2 do 4 miesięcy. Włosy w fazie uśpienia widać, kiedy wypadają np. podczas mycia lub czesania.

Łysienie anagenowe polega na gwałtownym przerwaniu fazy wzrostu włosa najczęściej pod wpływem silnych substancji chemicznych jak leki stosowane w terapii w walce z rakiem, które powodują zahamowanie wzrostu włosa, przez zablokowanie podziału komórek. Inną przyczyną może być zatrucie metalami ciężkimi jak arsen czy tal, uszkodzenie wywołane promieniowaniem jonizującym lub choroba o podłożu autoimmunologicznym jak łysienie plackowate.

W trakcie jego trwania cebulki włosa pozostają nietknięte, dlatego ten rodzaj łysienia najczęściej nie jest trwały i ustępuje wraz ze zniknięciem czynników go powodujących.