Jest to forma łysienia uwarunkowana genetycznie, dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety. Za jego początek uważa się przerzedzenie włosów. Choroba ujawnia się między 20 a 50 rokiem życia. Za przyczynę bierze się reakcję chemiczną dihydrotestosteronu z mieszkami włosów, które posiadają genetyczna podatność na jego działanie. W przypadku kobiet zawartość testosteronu jest znikoma, dlatego u nich łysienie dziedziczne objawia się najwyżej lekkim przerzedzeniem włosów. W przypadku mężczyzn przerzedzenie się włosów jest zaledwie początkiem. Mężczyźni tracą włosy najpierw na skroniach, w kolejnej fazie na czubku głowy. Faza zaawansowana charakteryzuje się występowaniem włosów jedynie z boków i z tyłu głowy.

Łysienie dziedziczne jest powiązane z męskim układem rozrodczym, duża zawartość testosteronu sprzyja wypadaniu włosów na czubku głowy, ale potęguje ich wzrost na innych częściach ciała, jak np. twarz.

Nazwa schorzenia wywodzi się z faktu, że ryzyko wystąpienia choroby można określić na podstawie podobnych przypadków pośród przodków chorego. Odziedziczony gen odpowiedzialny za łysienie ma zwłaszcza u mężczyzn bardzo duże szanse na wywołanie wzmożonego wypadania włosów.