Okresowe wypadanie włosów dotyczy niemal każdego. Najczęstsza przyczyna związana jest ze zmianą rytmu gospodarki hormonalnej u kobiet. Dzieje się tak najczęściej w okresie ciąży i po narodzinach dziecka, gdzie faza telogenu (wypadania włosów w fazie spoczynku) zostaje wzmożona. Jest to naturalne zjawisko, włosy po okresie ok 3 miesięcy powinny wrócić do normalnego rytmu. Podobny efekt może powodować przerwanie zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Inną przyczyną może być menopauza, która również powoduje zachwiania w poziomie hormonów.

Oprócz hormonów, do okresowego wypadania włosów może się przyczynić odchudzanie i niewłaściwa dieta, uboga w żelazo i witaminy. Często zdarza się, że kobiety gwałtownie odchudzają się przed nadejściem lata, co powoduje osłabienie całego organizmu, przyczyniając się do większego niż zazwyczaj wypadania włosów. Innymi przyczynami mogą być leki zażywane w trakcie chemioterapii i inne, a także niewłaściwe środki do pielęgnacji skóry głowy.

W większości przypadków, wzmożone wypadanie włosów można zatrzymać lub ustępuje ono samo. W skrajnych przypadkach, może przerodzić się w trwałe zjawisko i zostawić wyraźny ślad.