Choroba ta jest odmianą łysienia plackowatego, objawia się pojawianiem się na skórze głowy ognisk łysienia o różnych kształtach. W obrębie miejsc pozbawionych włosów skóra wygląda jak blizna. Pierwsze zmiany najczęściej rozpoczynają się na wierzchołku głowy, obejmując kolejno inne okolice. W przypadku tej choroby nie dochodzi nigdy do całkowitego wyłysienia, ale utracone włosy już nie odrastają. Leczenie może jedynie zahamować pogłębianie się choroby.

Za przyczyny pojawienia się choroby uznaje się zaburzenia o charakterze nerwowym, nieprawidłowa pielęgnację i nieprawidłowe odżywianie włosów. Podaje się również, ze może to być chwilowa utrata odporności w rejonie skóry głowy. Dodatkowo przyjmuje się, że wpływ na rozwój choroby mogą mieć inne czynniki jak stres, zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub ciąży, alergie, geny i infekcje wirusowe.

Leczenie schorzenia jest bardzo trudne, ze względu na sam proces choroby jak i jego trudny do przewidzenia przebieg. W niektórych przypadkach dolegliwość może sama ustąpić po kilku miesiącach, w innych może przerodzić się w stan przewlekły. Nie ma również jednego, uniwersalnego rodzaju terapii, który gwarantuje wyleczenie choroby.

Łysienie plackowate rzekome wpływa w dużym stopniu na samoocenę chorego, powodując dodatkowy stres i obniżenie poczucia własnej wartości.