Przyczyna łysienia w chemioterapii są skutki uboczne leków cytostatycznych stosowanych w procesie leczenia komórek nowotworowych, które zabijają komórki dzielące się. Komórki nowotworowe dzielą się w niepohamowany sposób. Przyjmowanie leków cytostatycznych ma wpływ nie tylko na komórki nowotworowe ale też szereg innych, zdrowych komórek organizmu jak komórki szpiku i komórki nabłonkowe. Skutkiem ubocznym są negatywne zjawiska jak wypadanie włosów, wymioty, zapalenie pęcherza, zapalenie błon śluzowych, uszkodzenie szpiku, bóle mięśniowe, biegunki. Problemy te mają na ogół charakter przejściowy, gdyż zdrowe komórki organizmu są bardziej odporne na działanie leków cytostatycznych niż komórki nowotworowe, z uwagi na to, że posiadają sprawniej działające systemy naprawcze.
Wypadanie włosów w procesie chemioterapii ma charakter tymczasowy. Włosy po zakończeniu leczenia odrastają. Mogą być nawet grubsze i mocniejsze. Może również ulec zmianie struktura włosa, co powoduje, że po odrośnięci włosy mogą stać się bardziej ciemne i np. pokręcone. Nie wszystkie leki powodują całkowite wypadanie włosów, niektóre z nich je tylko przerzedzają.

Przed podjęciem leczenia najlepiej włosy podciąć, żeby było je łatwiej pielęgnować. Wskazane jest również stosowanie szamponów i odżywek dla dzieci. Normalne szampony mogą mieć zbyt intensywne działanie na osłabione leczeniem włosy. Koniecznie należy zrezygnować z mechanicznej pielęgnacji jak lokówki, suszarki, czy intensywne modelowanie. Przy wypadaniu włosów może pojawić się swędzenie skóry głowy, warto więc zaopatrzyć się w krem nawilżający. Łysienie może zachodzić stopniowo, lub pojawić się nagle i całkowicie. Dlatego na początku leczenia warto przygotować odpowiednio dobraną perukę. Problem łysienia w chemioterapii bardziej może dotykać w aspekcie psychologicznym kobiet i dzieci niż mężczyzn. Dlatego warto przygotować się na jego wystąpienie.