Łysienie telogenowe jest powiązane z fazą wzrostu i spoczynku włosa. Większość, czyli ok. 90% włosów na głowie u zdrowej osoby powinna znajdować się w fazie anagenu, czyli wzrostu włosa, reszta zaś znajduje się w fazie przejściowej katagenu i fazie spoczynku – telogenu. O problemie możemy mówić wtedy, kiedy zostaje zachwiana proporcja włosó znajdujących się w fazie anagenu i telogenu. Przyjmuje się, że o łysieniu telogenowym mówimy wtedy, kiedy większość włosów na głowie znajduje się w fazie telogenu. W rezultacie, przewaga włosów wypadających w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do zaawansowanej formy wyłysienia.

Do przyczyn takiego stanu rzeczy zalicza się takie zjawiska jak: problemy hormonalne, napięcie metaboliczne, ostre choroby z wysoka temperaturą, stres, choroby chroniczne, zatrucia metalami ciężkimi, nieprawidłowe odżywianie, choroby skóry, przyjmowane lekarstwa, alergie.

W przypadku tego schorzenia cebulki włosów pozostają nietknięte, w rezultacie kiedy choroba ustępuje włosy odrastają. Leczenie ogranicza się do wsparcia psychicznego osoby dotkniętej schorzeniem. W przypadku nieprawidłowej diety wymagana jest konsultacja z dietetykiem w celu wzbogacenia diety w proteiny, a także zwiększeniu ilości spożywanego żelaza i niezbędnych substancji odżywczych. Ogranicza się przy tym spożywanie nadmiernej ilości witaminy A.