Łysienie u dzieci jest dolegliwością chorobową która dotyka zarówno niemowlęta jak i dzieci starsze. Ujawnia się w okresie dzieciństwa. Najczęstsza formą wypadania włosów u dzieci jest łysienie plackowate, ale pojawiają się i inne formy jak trichotillomania (niemożność powstrzymania się od wyrywania włosów), łysienie telogenowe, choroby skóry powodujące swędzenie, i choroba genetyczna o nazwie hypotrichosis simplex.

Jako przyczyny występowania łysienia u dzieci podaje się choroby wrodzone lub dziedziczne. Do chorób dziedzicznych zalicza się jednostkę hypotrichosis simplex, która jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i dotyczy chromosomu 6p21.3.

Hypotrichosis simplex jest diagnozowana w okresie dzieciństwa, dotyczy dzieci obojga płci. W początkowej fazie, dziecko chore posiada włosy normalne bądź rzadsze niż osoba zdrowa. We wczesnym dzieciństwie włosy stają się szorstkie i grube. W okresie dojrzewania da się zauważyć nadmierne wypadanie. Do całkowitego wyłysienia dochodzi w wieku ok. 20 lat.

Przyczyną łysienia jest tu nieprawidłowy kształt receptorów znajdujących się na powierzchni mieszków włosowych. W rezultacie włos nie ma szansy na wzrost, gdyż jest on zablokowany jeszcze przed jego rozpoczęciem.