Problem wypadania włosów dotyczy coraz większej liczby ludzi. Stres, obecne środowisko, tryb życia, niewłaściwa dieta, pory roku, wiek, leki – to tylko niektóre z wielu przyczyn wypadania włosów. Ciężko jest nam rozpoznać czy jest to tylko „sezonowe”, przejściowe wypadanie włosów czy już poważna sprawa. Często bagatelizujemy problem i zastanawiamy się czy należy udać się do specjalisty.

Jak rozróżnić wypadanie włosów od łysienia? Kiedy się zaczyna przerzedzanie włosów związane z wiekiem?

Przy normalnym cyklu wzrostu włosów dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Jest to naturalny proces „wymiany” włosa i nie jest to łysienie. Kiedy zatem możemy stwierdzić że łysiejemy? O łysieniu możemy mówić wtedy gdy w mieszku włosowym proces wytwarzania nowych włosów zanika – wtedy włos stopniowo staje się coraz słabszy i cieńszy co prowadzi do wypadania a w konsekwencji do zaprzestania „produkcji” nowych włosów.

Przerzedzenie włosów związane z wiekiem u kobiet zachodzi w okresie menopauzy. U mężczyzn zaś włosy się przerzedzają zazwyczaj po 30-40 roku życia. Jednak zarówno u kobiet jak i mężczyzn po 50-60 roku życia stopniowo włosy stają się coraz słabsze i cieńsze.