Na wyleczenie łysienia nie ma sprawdzonego sposobu. W przypadku łysienia androgenowego skuteczność różnego rodzaju terapii jest bardzo różna w zależności od reakcji konkretnego organizmu. Bardzo często łysieniu sprzyja wiele czynników, jak przebyte choroby, zła dieta czy ogólne osłabienie organizmu a także czynniki stresogenne. W takich przypadkach, zmiana stylu odżywiania i łagodzenie stresu może przynieść widoczny efekt i złagodzenie rozmiaru wypadania włosów.

Proces wypadania włosów jest w określonym stopniu procesem naturalnym. Może on przybrać charakter patologiczny. W przypadku wzmożonego wypadania włosów u kobiet tuż po porodzie winę ponosi wpływ hormonów, w takim przypadku włosy powinny w sposób naturalny po okresie kilku – kilkunastu tygodni odrosnąć. Co następuje w wyniku wyrównania w organiźmie poziomu hormonów.

Oprócz leków istnieją domowe sposoby, jak właściwa dieta i witaminy. Skuteczne jest spożywanie preparatów uzupełniających dietę o skrzyp lub pokrzywę. Najzwyklejsza pokrzywa jest doskonałym suplementem diety, wzmacnia nie tyko włosy ale i pozytywnie wpływa na skórę i paznokcie. Łączenie obu składników zapewnia włosom połysk i zmniejsza problemy z łojotokiem. Oczywiście styl życia i dieta, sprawdza się tylko w ograniczonym zakresie i w przypadku łysienia o charakterze genetycznym jedynie spowalnia program genetyczny.

Ostatnią deską ratunku leczenia łysienia dla osób dotkniętych silną postacią teo problemu są zabiegi chirurgiczne przeszczepu skóry z włosami lub przeszczep włosów. Są to niestety metody kosztowne i dostępne nie dla każdego. Dają jednak zadowalające i trwałe rezultaty.

Nie gwarantują przy tym zahamowania samego procesu łysienia, cofają tylko jego nieuchronny postęp, gdyż nie uderzają w przyczyny, które z naukowego punktu widzenia nie są dostatecznie wyjaśnione. Nie wiadomo do końca, dlaczego geny odpowiedzialne za łysienie bardzo często wygrywają. Niektórzy ewolucjoniści uważają, że część owłosienia, w wyniku zmiany pozycji ułożenia naszego ciała, w przeciwieństwie do naszych krewnych ssaków (pozycja wyprostowana dwunożna), została w wyniku tego procesu zredukowana i przeniesiona na głowę. Obecnie zaś, następuje pogłębianie tego procesu, a włosy przesuwają się z głowy na okolice brody.

Niezależnie od przyczyn, łysienie to problem dotykający obecnie wielu ludzi. Leczenie nie zawsze się opłaca. Medycyna zachodu w swoją tradycję ma wpisaną metodologię przyczyny i skutku. Upatruje zawsze ingerencji w chorobę, żeby wyleczyć skutki. Dla odróżnienia medycyna z kultury wschodu uczy jak akceptować problem i uczy z nim żyć. Tylko od nas zależy dokonanie wyboru metody walki.