Jest to zabieg chirurgiczny polegający na przeniesieniu mieszków włosowych z okolic ciała nie podlegających procesowi łysienia na okolice pozbawione owłosienia. Jest to metoda długotrwała i wymagająca dużych pokładów cierpliwości. U wielu osób przeszczep włosów przyniósł zadowolenie i satysfakcję, ale jest też grupa osób, której efekt końcowy nie przekonuje i nie zadowala. Alternatywą dla przeszczepu włosów jest niechirurgiczne uzupełnienie włosów np. metodą SecondHair Systems, która jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna.
Przeszczep włosów stosowany jest także w celu odtwarzania owłosienia w obrębie brwi, rzęs, wąsów, brody, klatki piersiowej, okolicy łonowej, blizn pourazowych, pooparzeniowych, pooperacyjnych i po naświetlaniach promieniami Roentgena. Jeśli zdecydujemy się na przeszczep, niezbędna jest konsultacja z lekarzem chirurgiem, który przedstawi nam wszystkie aspekty związane z zabiegiem, opowie czy kwalifikujemy się na zabieg, i jakie są przeciwwskazania i zagrożenia. Po zakwalifikowaniu się na zabieg lekarz powinien przedstawić plan leczenia, ilość zabiegów, czas trwania zabiegów itp.

Przeszczepy włosów odbywają się przy wykorzystaniu dwóch metod :

Pierwsza z nich METODA STRIP polega na pobraniu pasa skóry owłosionej z okolicy tylnej i bocznej głowy i zszyciu brzegów rany. Uzyskany fragment owłosionej skóry jest dzielony na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zawierające pojedyncze zespoły mieszkowe. Zaletą tej metody jest znacznie krótszy czas trwania operacji i możliwość uzyskania dużej liczby przeszczepów podczas jednego zabiegu – od 2000 do 4000. Wadą jest pozostawienie w okolicy dawczej linijnej blizny o szerokości 1 mm. U osób z cienką i elastyczną skórą głowy blizny mogą ulec poszerzeniu.

Druga metoda METODA FUE polega na tym, że poszczególne zespoły mieszkowe są pobieranie oddzielnie przy pomocy specjalnego przyrządu o średnicy od 0,8mm do 1,0mm. Następnie przeszczepy są umieszczane w okolicy biorczej. Zaletą tej metody jest pozostawienie mikroskopijnych, rozproszonych blizn w okolicy dawczej. Wadą jest natomiast dłuższy czas trwania procedury i możliwość wykonania do 2000 przeszczepów podczas jednego zabiegu. Podczas jednego zabiegu w obecnej medycynie możliwe jest wykonanie 2000-4000 przeszczepów.

Pierwszego w Polsce przeszczepu dokonano w 1984 roku.

Najczęstszymi dolegliwościami, jakie mogą wystąpić po zabiegu przeszczepu włosów są:

  • bóle głowy, które minimalizuje się przy pomocy tabletek przeciwbólowych,

  • obrzęki czoła oraz brwi, które minimalizuje się poprzez zastosowanie specjalnego znieczulenia oraz

  • osłabienie czucia skóry głowy, które występuje przy rozleglejszych przeszczepach

Wszystkie opisane dolegliwości mają krótkotrwały charakter.

Czy przeszczep włosów jest konieczny?

Jeśli zastanawiają się Państwo czy w Waszym przypadku przeszczep włosów jest dobrym rozwiązaniem zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na naszej stronie gdyż są jeszcze inne niż przeszczep włosów metody na walkę z takimi dolegliwościami jak wypadanie włosów czy łysienie. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat Second Hair Systems.