Łysienie to proces, za który odpowiada przetworzona, przy udziale enzymu alfa reduktazy, forma testosteronu – DHT czyli dihydrotestosteron. Pod wpływem DHT mieszki włosowe wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy, konsekwencją jest zmniejszanie grubości włosa oraz jego wypadnięcie. W miejscach włosów, które wypadły bardzo obficie produkowane są substancje oleiste, czyli łój. Niestety łysienie jest uwarunkowane genetycznie dlatego warto zaobserwować jakie włosy i yzurę mają ojciec czy dziadek z obu stron. Łysiejące miejsca mogą być objawem innych dolegliwości czy reakcją na przyjmowane w danej chwili lekarstwa.

Przerzedzenie włosów jest procesem, który wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i samoocenę. Czujemy się zażenowani i zawstydzenie naszym wyglądem. Staramy się zamaskować rzadkie włosy, nosząc chusty, turbany, czapki. Łysienie kobiet znacznie rzadziej jest akceptowane w środowisku niż łysienie męskie. Mężczyzna zawsze ma możliwość zgolenia głowy na łyso, kobieta nie bardzo. Wypadanie włosów może być niestety również wynikiem stosowania chemioterapii, radioterapii oraz rożnych infekcji.

Łysienie androgenowe

to choroba, której przyczyną w większości przypadków są uwarunkowania genetyczne. Kojarzone jest głównie z mężczyznami, natomiast dotyczy również dużej części kobiet. Coraz częściej panowie w wieku 25-40 lat zauważają zmiany w wyglądzie swoich włosów. W dzisiejszych czasach panowie po 50 roku życia mają najczęściej łyse głowy.

Łysienie androgenowe daje o sobie znak w postaci pojawiających się zakoli w kątach skroniowych. Potem linia czoła znacząco się cofa. Kolejnym etapem jest uwidocznienie się przerzedzeń włosów na czubku głowy. Łysina powiększa się, w efekcie rozrośnięte zakola i łysina na czubku głowy łączą się. Łysienie androgenowe, dotyczy także dużej części kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy gdy gospodarka hormonalna jest mocno zachwiana.

Łysiejąca głowa u kobiet przebiega nieco inaczej niż u mężczyzn, nie jest tak bardzo widoczne, najczęściej doprowadza tylko do przerzedzenia włosów i nie jest skupione w jednym miejscu tylko ma formę bardziej rozlaną. W przypadku łysienia androgenowego pomocna jest terapia przy użyciu pola magnetycznego, suplementacja składników odżywczych oraz preparaty kosmetyczne. Również stosowana jest leczenie minoksydylem, finasterydem oraz dutasterydem.

Łysienie poporodowe

U kobiet w okresie ciąży wzrasta poziom estrogenu, co przyczynia się do zahamowania procesu naturalnego wypadania włosów. Po ciąży naturalne jest, że poziom hormonów ulega obniżeniu dlatego włosy nadmiernie wypadają. Nie należy się stresować taką sytuacją, gdyż w przeciągu 6 miesięcy od daty urodzenia dziecka powinno dojść do naturalnego odrostu włosów.

Łysienie plackowate

( łac. alopecia areata ) powodują autoimmunologiczne zaburzenia.
Łysienie to dotyczy najczęściej młodych mężczyzn, rzadziej kobiet czy dzieci i może występować nie tylko na głowie ale również na całym ciele. Charakterystyczne dla łysienia plackowatego jest pojawienie się okrągłych powierzchni wyłysienia. Ich ilość i rozmiar może się powiększać. Niestety postęp tej choroby może doprowadzić do całkowitej utraty włosów na głowie, brwi, rzęs, włosów łonowych i pozostałego owłosienia.

Łysienie mechaniczne

Związane jest najczęściej ze stosowaniem różnego rodzaju zabiegów fryzjerskich tj. przedłużanie włosów, doczepianie ozdób, zagęszczanie. Niektóre fryzury mogą wpływać na proces wypadania włosów, należy unikać zbyt ciasnych wiązań czy splotów. Metody przedłużania włosów również nie wpływają dobrze. Mocowania za pomocą klipsów i tulejek często uszkadzają nasze włosy.

Łysienie łojotokowe

Jak sama nazwa wskazuje główną przyczyną łysienie łojotokowego jest łojotok. Nadmiar łojotoku powoduje, że włosy szybko się przetłuszczają a skóra jest lśniąca i nabiera koloru żółtawego. Łojotok może występować również w strefie T czyli na czole i nosie oraz na plecach, gdzie może widoczny być trądzik.

Sposób na łysienie

Jeśli zadają sobie Państwo pytanie jaki jest najlepszy sposób na łysienie, jaka jest najlepsza metoda na androgenowe, jaka na łysienie plackowate a jaka na poporodowe to zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na naszej stronie internetowej, gdzie znajdą Państwo nowoczesne, bezpieczne i skuteczne metody na łysienie. Nasza Klinika Włosa zapewni najwyższą jakość usług oraz komfort pewności podyktowany wieloletnim doświadczeniem leczenia łysienia.