Natura i genetyka mają to do siebie, że nie wszyscy możemy cieszyć się takimi samymi zasobami i cechami wyglądu. Niektórzy z nas mogą przez większość życia chwalić się gęstymi i bujnymi włosami bez wkładania szczególnego wysiłku w ich pielęgnację. Jednak większość z nas musi niestety poświęcić więcej czasu na odpowiednie zadbanie o strukturę pasm i kondycję skóry głowy. Tylko w ten sposób można utrzymać fryzurę w dobrym stanie. Warto przy tym wiedzieć, że nawet najmniejsze błędy popełnianie podczas mycia i czesania mogą sprawić, że cebulki włosów ulegną osłabieniu. Z kolei pasma staną się matowe i łamliwe. Szczególną ostrożność należy zachować podczas mycia głowy. Warto w tym miejscu postawić pytanie — czy ciepła woda szkodzi włosom?
Jak poprawnie myć włosy
Wielu specjalistów z dziedziny fryzjerstwa radzi, aby mycie włosów zakończyć opłukaniem ich strumieniem chłodnej wody. Zastanawiasz się zatem czy ciepła woda ma szkodliwy wpływ na włosy? Okazuje się, że źle działa na mieszki i łodygi. Pod wpływem wysokiej temperatury otwierają się łuski na powierzchni włosów, przez co pukle stają się matowe, podatne na zniszczenie, puszą się pod wpływem wilgoci. Ich ułożenie staje się przez to nie lada wyzwaniem. Co ciekawe, fani gorących pryszniców często borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem kosmyków. Wysoka temperatura wody wzmaga bowiem wydzielanie sebum. To mieszanina substancji lipidowych, które są produkowane przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze.
Ponadto pod wpływem ciepłej wody wypłukiwana jest z włosów powłoka lipidowa. Dzięki jej ochronnemu działaniu, w łodygach włosów utrzymywany jest optymalny poziom wody. Naruszenie lub zniszczenie tej warstwy sprawi, że włosy stają się matowe, tracą sprężystość i szybko się przesuszają. Jak w takim razie powinna wyglądać pielęgnacja fryzury? Jakie są dobre praktyki codziennych zabiegów? Zgodnie z podanymi wcześniej informacjami, włosy należy myć w letniej wodzie. Dobrym i pożytecznym nawykiem jest oblanie włosów chłodną, ale nie lodowatą wodą na zakończenie prysznica. Takie działanie domknie rozchylone łuski włosów. Mycie głowy bardzo zimną wodą sprawi, że łuska zostanie zamknięta przez cały czas, a więc wartościowe składniki zawarte w szamponie i odżywce po prostu nie wchłoną się. Przed wejściem pod prysznic warto dokładnie rozczesać pasma. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia z zewnętrznej warstwy włosów i rozprowadzić kosmetyki po całej powierzchni pasm. Przed nałożeniem szamponu na włosy należy rozcieńczyć go odrobiną wody. Po nałożeniu go na głowę najlepiej będzie masować skórę głowy kolistymi ruchami. Piana powinna spływać swobodnie na pasma. Należy unikać przy tym mocnego tarcia, które poskręca włosy i zwiększy ryzyko ich uszkodzeń.
Nie tylko ciepła woda ma zły wpływ na włosy
Uwielbiasz spędzać dużo czasu czas w saunie albo opalać się na plaży na leżaku ustawionym w pełnym słońcu? To nie jest zdrowe dla fryzury. Warto tu zaznaczyć, że nie tylko ciepła woda działa negatywnie na włosy. Pod wpływem działania wysokiej temperatury powietrza pasma, podobnie jak nasza skóra, ulegają odwodnieniu. Im bardziej gorące i suche jest powietrze na zewnątrz, tym więcej wody tracą włosy oraz skóra. Częste sesje w saunie i przebywanie na słońcu mogą sprawić, że włosy staną się matowe, podatne na elektryzowanie i łamanie. Z kolei skóra głowy będzie przesuszona i podrażniona. Nie należy zupełnie rezygnować z tego typu aktywności, bo warto oczyścić organizm z zalegających toksyn i dostarczyć mu witaminy D. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tutaj najważniejsze są po prostu umiar i zdrowy rozsądek.
Co zrobić, aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami?
Mycie włosów za pomocą gorącej wody to tylko jeden z nawyków, który szkodzi kondycji Twojej fryzury. Jeśli chcesz cieszyć się gęstymi i mocnymi pasmami, przestrzegaj kilku zasad.
- Ogranicz modelowanie, prostowanie i kręcenie włosów przy pomocy urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę.
- Unikaj noszenia ciasnych upięć, które powodują napięcie mieszków. Noszenie warkoczyków, koków i innych podobnych fryzur może prowadzić do pojawienia się tak zwanego łysienia trakcyjnego.
- Pozwól swobodnie wyschnąć pasmom po umyciu. Nie owijaj świeżo umytych, ciepłych włosów ręcznikiem.
- Stosuj kosmetyki przeznaczone do typu Twoich pasm oraz skóry.
- Korzystaj z masek i odżywek pozbawionych SLS-ów, parabenów i silikonów.
- Zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy z grupy B oraz witaminy C, E i A. Warto uzupełnić jadłospis o produkty zawierające wartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo, miedź, selen i mangan.
Warto wprowadzić w życie powyższe zalecenia. Jednak nierzadko wprowadzenie zdrowych nawyków nie wystarczy, aby zatrzymać postępujące osłabienie cebulek, które prowadzi do przerzedzeń oraz zupełnego łysienia. Wypadanie włosów jest bowiem złożonym problemem, który może mieć swoje podłoże w wielu różnorodnych nieprawidłowościach. Na liście najpowszechniejszych przyczyn łysienia można umieścić zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, niedobory składników odżywczych, przyjmowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne i zaburzenia natury psychicznej. Swoje trzy grosze dokładają nałogi, mechaniczne uszkodzenia skóry lub omawiana nieodpowiednia pielęgnacja. W SecondHair Clinic zajmujemy się dogłębną diagnozą przyczyn łysienia i wdrożeniem skutecznego leczenia.
Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, to tak — zbyt ciepła woda ma negatywny wpływ na kondycję włosów. Wysoka temperatura otwiera łuski, sprawia, że włosy stają się wysuszone, pozbawione ochronnej warstwy i są narażone na szybsze wypadanie. Zmiana codziennych nawyków może przynieść pozytywne zaskoczenie i poprawić samopoczucie.