trychologia

W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę badanie trychologiczne w ujęciu teoretycznym. Wszystko, co jest związane z włosami, ich pielęgnacją, ale też leczeniem różnego rodzaju dolegliwości i wypadaniem włosów, dotyczy właśnie trychologii. Poznajmy zatem nieco bliżej trychologię jako naukę o zdrowych włosach.

Trychologia dla każdego

Główna bohaterka dzisiejszego artykułu to dość pojemna kategoria, w którą wpada wiele zagadnień dotyczących włosów. Jej popularność w ostatnich latach sprawia, że coraz więcej specjalistów, klinik, a nawet zakładów fryzjerskich ma w swojej ofercie usługi trychologiczne. Warto jednak pamiętać, że trychologia może mieć różne odsłony, pomiędzy którymi nie można postawić znaku równości. Spróbujmy przyjrzeć się im nieco bliżej i uporządkować rodzaje trychologii. Czytelników zainteresowanych jej genezą zapraszamy do jednego z naszych poprzednich artykułów, gdzie opisujemy rozwój tej dziedziny – Trychologia po nitce do kłębka.

Nim przejdziemy do różnic, pokażmy to, co łączy oba typy trychologii. Wspólnym mianownikiem są tu oczywiście włosy. To właśnie ich anatomia, fizjologia, pielęgnacja, leczenie i dysfunkcje są motywem przewodnim pracy zawodowej wszystkich osób zajmujących się trychologią. W jednym z najbardziej podstawowych podziałów trychologia dzieli się na dwa rodzaje: medyczną i kosmetyczną. W czym tkwią różnice pomiędzy oboma wariantami trychologii?

Trychologia medyczna

Ta odmiana trychologii skupia lekarzy zajmujących się diagnozą i leczeniem patologii włosów za pomocą środków farmakologicznych i zabiegów medycznych. Na chwilę obecną na polskich uniwersytetach medycznych próżno szukać odrębnej specjalizacji poświęconej trychologii, a w praktyce tematem leczenia chorób włosów zajmują się najczęściej lekarze dermatolodzy, rzadziej endokrynolodzy. Trychologia medyczna to najbardziej zaawansowany poziom wiedzy dotyczącej problemów z kondycją skóry włosów. Wystąpienie dysfunkcji, które objawiają się dolegliwościami skóry głowy, wypadaniem lub przerzedzaniem się włosów ma często swoje podłoże w problemach z funkcjonowaniem innych obszarów naszego ciała (np. zaburzoną gospodarką hormonalną, chorobami zakaźnymi, czynnikami psychogennymi) i jedynie osoba z kompleksowym przygotowaniem medycznym będzie w stanie umiejętnie zdiagnozować i wyleczyć komplikacje.

Trychologia kosmetyczna

Drugą wersją trychologii, znacznie częściej spotykaną niż jej odmiana medyczna, jest trychologia kosmetyczna. Jej popularność wynika z dostępności do zawodu. Kwalifikacje trychologa można uzyskać poprzez uczestnictwo w kursach specjalistycznych organizowanych przez wyższe uczelnie, ale też prywatne kliniki. Te adresowane są przede wszystkim do absolwentów i studentów kierunków związanych z medycyną (np. pielęgniarstwo, fizjoterapia, kosmetologia, analityka medyczna), chemią i biologią. Osoby legitymujące się takim przygotowaniem mogą bardzo sprawnie poruszać się w sztuce dbania o włosy i zapobiegania ewentualnym problemom. Nie mają jednak one uprawnień do podjęcia leczenia farmakologicznego. Co zatem leży w zakresie kompetencji trychologa? Dobry specjalista to przede wszystkim osoba świetnie przygotowana merytorycznie, której wiedza w temacie fizjologii włosa wcale nie musi być mniejsza niż absolwenta kierunku lekarskiego. Trycholog kosmetyczny może wykonywać diagnozę skóry głowy, jak i włosów za pomocą badania mikroskopowego. Oprócz analizy trycholog może prowadzić też różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i terapeutyczne: masaż drenujący, mezoterapię, elektroterapię, galwanizację skóry głowy, naświetlanie oraz inne zabiegi wykorzystujące specjalistyczne narzędzia lub dermokosmetyki. Wielu z nich świadczy też usługi doradcze z zakresu suplementacji czy pielęgnacji włosów. Do trychologii kosmetycznej zalicza się też zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne. W przypadku bardziej łagodnych dysfunkcji związanych ze skórą głowy czy włosów, wiedza i doświadczenie trychologa mogą okazać się w zupełność wystarczające i zwalniające z konieczności podjęcia leczenia farmakologicznego. W przypadkach gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że nie objedzie się bez przyjmowania leków, trychologia kosmetyczna może być terapią uzupełniającą wobec metod trychologii medycznej.