W dzisiejszym artykule weźmiemy na tapetę jedną z chorób dermatologicznych, która w niektórych przypadkach może prowadzić do wypadania włosów. Jakie konsekwencje, oprócz stopniowego łysienia, może powodować łuszczyca skóry głowy? Co odpowiada za jej wywołanie? Jakie są objawy i sposoby leczenia tej odmiany łuszczycy? Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego artykułu na blogu Second Hair Clinic.
Łuszczyca skóry głowy – fakty i mity
Nim przejdziemy do odpowiedzi na pytania zadane w nagłówku, uporządkujmy stan wiedzy w temacie dzisiejszego artykułu. Łuszczyca skóry głowy jest chorobą z rodziny autoimmunologicznych. Z ich wystąpieniem mamy do czynienia wtedy, gdy nasz wewnętrznych ochroniarz – układ immunologiczny omyłkowo węszy zagrożenie dla zdrowia atakując i niszcząc tkanki organizmu. Wśród innych znanych chorób tego typu możemy wymienić chociażby stwardnienie rozsiane, sklerodermię, chorobę Gravesa-Basedowa czy nieswoiste zapalenie jelit. Wróćmy jednak do łuszczycy skóry głowy. Jest to przewlekła choroba przebiegająca etapowo – okresy remisji i zaognień przeplatają się z okresami wycofywania się objawów. Ta zapalna dolegliwość skóry może objawić się w dowolnym momencie, choć najczęściej odnotowuje się przypadki wystąpienia łuszczycy w okolicach 20. roku życia, lub później w piątej, ewentualnie szóstej dekadzie życia. Dodajmy, że łuszczyca głowy u dzieci jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Co istotne, łuszczyna nie jest zakaźna, a więc dzielenie ręczników czy pościeli z osobą borykającą się z tym schorzeniem nie będzie powodować wystąpienia objawów u innych.
Przyczyny łuszczycy
Jakie zatem czynniki są odpowiedzialne za wywołanie choroby? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż lekarze są zgodni, że współczesna medycyna nie dysponuje jeszcze pełnym i ostatecznym zestawem czynników, które moglibyśmy obwinić o powstanie łuszczycy skóry głowy. Nie zmienia to faktu, że mamy w tej sprawie solidne poszlaki, które prowadzą do następujących wniosków. Po pierwsze, uważa się, że jednym z determinantów opisywanej dolegliwości są kwestie genetyczne, co potwierdza fakt, że łuszczyca często pojawia się wśród różnych członków tej samej rodziny. Na liście podejrzanych są także zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego i gospodarki hormonalnej. Dodatkowo łuszczycę głowy mogą wywoływać też tzw. czynniki środowiskowe (czyli pokaźny zestaw faktorów typowych dla naszej cywilizacji – np. stres, używki, tatuaże, szczepienia, przebyte infekcje) oraz przyjmowane leki, głównie beta-blokery stosowane w kardiologii, medykamenty z dodatkiem litu i salicylany oraz popularne leki przeciwzapalne na bazie ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego.
Objawy łuszczycy
Zacznijmy od stwierdzenia, które powinno wzmóc naszą czujność, a mianowicie, że objawy łuszczycy skóry głowy w pierwszym stadium mogą przypominać łupież, który opisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów, i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Sprawia to, że często choroba jest bagatelizowana i powstrzymywana bez konsultacji ze specjalistą. W kolejnych fazach łuszczyca skóry głowy przyjmuje postać złuszczających się, grudkowych zmian, które z czasem przybierają formę „tarczek” (cienkie, białe strupki). Pod nimi z kolei znajdują się ogniska zapalne o ciemnoczerwonej barwie. Zakres inwazji zmian, którym często towarzyszy świąd i pieczenie, jest zależny od stadium choroby. Dodajmy, że dolegliwości pojawiające się na owłosionej skórze mogą migrować na inne obszary skóry głowy: okolicę za uszami, kark, baczki lub czoło. Objawy na głowie mogą współwystępować wraz ze zmianami dermatologicznymi w innych częściach ciała, w tym szczególnie na: płytkach paznokciowych, większych stawach (kolana, łokcie), okolicach goleni i przedramion czy obszarze lędźwiowo-krzyżowym.
Sposoby leczenia łuszczycy głowy
Wystąpienie łuszczycy na głowie równa się konieczności wizyty w gabinecie dermatologa. Lekarz może przepisać przede wszystkim preparaty stosowane miejscowo na skórę głowy (nie na włosy). W kolejnym etapie leczenia stosuje się leki przeciwzapalne i ograniczające podziały komórkowe naskórka. Rzadziej stosowanymi metodami terapii są naświetlanie promieniami PUVA, fototerapia, fotochemioterapia. W łagodzeniu świądu mogą pomóc leki przeciwhistaminowe. Nie będziemy wchodzić w szczegóły dotyczące substancji i konkretnych medykamentów stosowanych w przypadku łuszczycy, gdyż stanowią one całkiem pokaźny rejestr, a nie on jest celem tego tekstu. To co istotne z punktu widzenia tego artykułu, to dwie kwestie. Pierwsza to świadomość konieczności opieki specjalisty w przypadku podejrzenia łuszczycy. Druga to stosowna pielęgnacja włosów i skóry głowy (delikatne mycie odpowiednimi szamponami, unikanie drapania skalpu, poprawne rozczesywanie włosów), a także właściwa dieta, unikanie używek oraz częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych.