Skuteczna pielęgnacja skóry głowy. Jak dbać o skórę głowy?

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

Pielęgnacja skóry to temat odmieniany w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Napędza go przemysł kosmetyczny, który co rusz wypuszcza na rynek nowe produkty o rzekomo rewolucyjnych właściwościach. W tej dyskusji wątek pielęgnacji skóry jest nieco zepchnięty na margines. Spróbujmy dziś przyjrzeć się mu nieco bliżej i zastanowić się, jak możemy zadbać o skórę głowy, a tym samym pośrednio również o kondycję włosów.

Specyficzne rozwiązania na specyficzne potrzeby

Zacznijmy od stwierdzenia, które wydaje się dość oczywiste: skóra głowy różni się od dermy w innych miejscach na ciele głównie tym, że jest intensywnie owłosiona, a przynajmniej tak powinno być w teorii. Do powierzchni skóry głowy przyczepione są tysiące mieszków włosowych, z których wyrastają włosy. Skóra głowy jest też intensywnym skupiskiem gruczołów łojowych, co jest szczególnie odczuwalne u osób z tendencją do przetłuszczania się włosów. Ze względu na swoje umiejscowienie, skóra głowy jest też narażona na ekspozycję na czynniki środowiskowe. Dodatkowo na jej kondycję mają również wpływ przewlekły stres, styl życia oraz dolegliwości krążeniowe, zaburzenia metabolizmu, rogowacenie naskórka czy intensywna praca gruczołów łojowych.

Sposobów na pielęgnację skóry głowy jest całe mnóstwo – zarówno tych naturalnych rodem z domowej apteczki, poprzez kosmetyki drogeryjne masowej produkcji, na kuracjach trychologicznych kończąc. Spośród dostępnych należy wybrać swoją metodę w oparciu o typ naszej skóry głowy i ewentualne problemy, którymi się borykamy w tej materii. Warto pamiętać, że w tej dziedzinie trudno o uniwersalne rozwiązania odpowiadające na wszystkie potrzeby – skuteczna pielęgnacja skóry głowy to taka, która jest dobrana indywidualnie do predyspozycji naszej głowy.

Popularne sposoby na pielęgnację skóry głowy

Sprawdźmy zatem, jakie narzędzia mogą pomóc nam w jej pielęgnacji. Laboratoria farmaceutyczne, przemysł kosmetologiczny i Matka Natura oferują nam różne środki do pielęgnacji skóry głowy. Oto najpopularniejsze z nich.

  • Szampony i odżywki – najczęściej używane, powszechnie znane i dostępne praktycznie na każdym kroku. Należy sięgać po te zawierające jak najmniej konserwantów. Zamiast nich w cenie są składniki naturalne (np. wyciąg z rzepy czy skrzypu polnego), glikozaminoglikany, glukonolaktony oraz kwas glikolowy. Warto stosować preparaty z jednej serii, a także pamiętać, że szampon powinien być dobierany do typu skóry głowy, a nie do rodzaju włosów.
  • Peeling skóry głowy – pozwala dokładnie oczyścić powierzchnię skóry i ułatwia jej regenerację. Szczególnie przydatny w przypadku skóry głowy z tendencjami do przesuszania się czy nadmiernego wydzielania łoju. Do peelingu możemy stosować naturalne środki złuszczające (sól, cukier, kawę), które dodajemy do składnika bazowego (np. szampon, olejek, oliwa z oliwek). Można też oczywiście skorzystać z usług gotowych peelingów dostępnych w drogeriach lub aptekach.
  • Olejowanie – włosy i skórę głowy można także nawilżać wcierając w nie specjalne oleje. Olejowanie najlepiej wykonać przed standardowym myciem głowy, by następnie dokładnie spłukać całą substancję nawilżającą.
  • Suplementy – o skórę na głowie warto również zadbać od wewnątrz. Wśród istniej lawinie popularności suplementów diety nie mogło zabraknąć także środków dbających o właściwą pielęgnację skóry głowy i owłosienia. Dostępnych na rynku preparatów jest całe mnóstwo. Nie będziemy oczywiście reklamować żadnego z nich. Dodamy jednak, że w cenie są te produkty, które zwierają pierwiastki: krzem, cynk, miedź, a także: biotynę, cysteinę, glicynę, argininę, L-alaninę, serynę, kolagen czy tyrozynę.
  • Odpowiednia dieta i zdrowe przyzwyczajenia – nawet najlepiej dobrany zestaw kosmetyków i kompletny pakiet suplementów nie zastąpią skórze głowy urozmaiconej diety obfitej w witaminy, aminokwasy i tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz dobrych praktyk (np. suszenie włosów ręcznikiem, nie suszarką, płukanie głowy w letniej wodzie, noszenie czapki podczas ujemnych temperatur).

Czy warto działać na własną rękę?

Ogrom dostępnych środków do pielęgnacji skóry głowy, a także fakt, że codziennie jesteśmy bombardowani przez reklamy (i kryptoreklamy) zachwalające swoje produkty nie pomaga w wyborze odpowiedniej metody dbałości o skórę głowy. Szansa, że znajdziesz produkty dopasowane do Twojej skóry jest niewielka. Metodą prób i błędów możesz penetrować nowe serie kosmetyków i kolejne odsłony suplementów, które z biegiem czasu mogą okazać się może jeszcze nie szkodliwe, ale też nieskuteczne. Jedną z dostępnych możliwości jest udanie się po poradę do trychologa, który na podstawie badania i wywiadu będzie w stanie podpowiedzieć określoną kurację zależnie od typu skóry głowy i ewentualnych dolegliwości. Tę drogę pielęgnacji skóry głowy polecamy w szczególności osobom, które borykają się z różnymi schorzeniami, np.: łuszczycą, łupieżem, łojotokiem, nadwrażliwością czy przesuszeniem skóry głowy lub ŁZS.

mycie włosów
Call Now Button