Włos – podobnie jak organizmy żywe, projekty, produkty, a nawet gwiazdy, ma typowy dla siebie cykl życia, w którym można wyróżnić poszczególne fazy. Czym charakteryzują się kolejne etapy cyklu życia włosa? Dlaczego codziennie tracimy ok. 50-100 włosów? Tego możesz dowiedzieć się z naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Włos kołem się toczy
Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to, co dzieje się na naszej głowie podlega okresowym przemianom. Gdyby się temu uważnie przyjrzeć, na co w ferworze codziennych obowiązków i gonitwy zwykle nie mamy czasu, można zauważyć pewne prawidłowości, którymi rządzą się nasze włosy. Literatura poświęcona dermatologii i kosmetologii informuje nas, że cykl życia włosa dzieli się na cztery fazy, które dokładnie omówimy poniżej. Zanim to jednak nastąpi, należy wiedzieć, że w czasie 75 lat życia człowiek przechodzi 20-30 cyklów życia włosa. Warto też pamiętać, że każdy z naszych włosów – a wedle statystyk mamy ich na głowie ok. 100-150 tys. – jest autonomiczną jednostką i przechodzi cykle we właściwym dla siebie tempie zależnym od możliwości danego mieszka włosowego, który odpowiada za dynamikę cyklu. To tłumaczy dlaczego codziennie gubimy kilkadziesiąt włosów.
Cykl życia włosa – faza anagenowa
Pierwszy etap cyklu życia włosa jest najbardziej złożony i składa się z 6 podetapów. Jego okres trwania jest mocno zróżnicowany i może trwać od 2 do nawet 7 lat (niektóre źródła podają, że nawet od roku do 10 lat), co pokazuje, jak dużymi dysproporcjami mogą cechować się różne cykle. W trakcie anagenu włos rośnie o ok. 0,3 mm na dzień. Aby „narodziny włosa” mogły dojść do skutku, muszą zostać spełnione określone warunki. Niezbędne będą m.in. mikro i makroelementy, witaminy, cytokiny i czynniki wzrostu zasilające komórki macierzyste. W pierwszym rozdziale życia włosa niektóre nowe komórki tworzą mieszek włosowy, który składa się także z cebulki i brodawki. Kolejno przychodzi czas na produkcję melaniny i wreszcie na wydostanie się włosa nad powierzchnię skóry. W fazie anagenu jest ok. 80% włosów.
Cykl życia włosa – faza katagenowa
Drugi okres w życiu włosa nie jest już tak intensywny i długotrwały jak poprzednik. To czas, w którym włos przestaje rosnąć, przechodzi w fazę obumierania, a jego mieszek jest przesuwany w kierunku naskórka głowy. Zachodzi zahamowanie procesu namnażania się komórek w cebulce, która jest oddzielana od brodawki. W tej ostatniej zmniejsza się ukrwienie, a włos stopniowo przestaje być zaopatrywany w substancje odżywcze. Na tym etapie często pojawia się też odbarwianie włosów powodowane przerwami w dostawie melaniny. Katagen trwa ok. 2-3 tygodnie, będąc jednocześnie najkrótszą częścią cyklu życia włosa. W tej fazie znajduje się ok. 1% włosów.
Cykl życia włosa – faza telogenowa
Przedostatnia faza cyklu życia włosa określana jest też jako etap spoczynku. W trakcie telogenu mamy do czynienia z obumarłym włosem pozbawionym pigmentów. W tym czasie, który trwa z reguły 2-4 miesiące, mieszek regeneruje siły do zainicjowania kolejnego cyklu. Telogen obejmuje 10-20% włosów.
Cykl życia włosa – faza egzogenowa
Ostatnią fazą cyklu życia włosa jest egzogen (exogen), podczas którego obumarły włos opuszcza obszar mieszka. W ten sposób tworzy się przestrzeń do wzrostu nowego włosa, będącego w fazie anagenu. Egzogen jest stosunkowo mało znanym etapem, który w niektórych opracowaniach jest zaliczany do trzeciego okresu cyklu życia włosa. Spróbujemy przyjrzeć się mu bliżej w kolejnym artykule na blogu SecondHair Clinic.