Jak podaje Newsweek, z łysieniem zmaga się co drugi mężczyzna, który ukończył 50 lat. Problem nadmiernego wypadania włosów dotyka jednak osoby w różnym wieku, również kobiety. Czynnikami wywołującymi tę przypadłość są niektóre choroby, uboga w składniki odżywcze dieta, stres, a także skłonności genetyczne. Jedną z metod tuszowania łysienia jest tzw. mikropigmentacja skóry głowy, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu płytko podskórnie specjalnych bioabsorbowalnych pigmentów, tworząc tym sposobem imitację krótko ostrzyżonej fryzury. Z tej techniki korzystają również kobiety pragnące optycznie zagęścić długie włosy. Pigment jest indywidualnie dobierany do koloru włosów pacjenta, a utrzymuje się w skórze do ok. dwóch lat.
(…)To zabieg polegający na wprowadzeniu w naskórek specjalnych nieorganicznych pigmentów uzyskiwanych z minerałów. Ów zabieg ma na celu uzyskanie niezwykle naturalnego efektu krótko przystrzyżonej fryzury. Pigmenty nieorganiczne są neutralne dla ludzkiego organizmu, dzięki czemu praktycznie nie występuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Warto zaznaczyć, iż nie jest to technika leczenia nadmiernego wypadania włosów, a jedynie metoda tuszowania łysiny. Zabieg stanowi kuszącą alternatywę dla osób, które próbowały już wszelkich sposobów na ukrycie przerzedzenia owłosienia na głowie, nie uzyskując zadowalających rezultatów, a jednocześnie nie chcą poddawać się transplantacji włosów. Mikropigmentacja włosów, inaczej HFS (Hair Follicle Simulation), polega na kamuflowaniu łysienia i towarzyszących mu niekiedy blizn poprzez wykonanie imitacji krótko ostrzyżonych włosów. Z tego powodu zabieg jest kierowany głównie do mężczyzn – po wizycie u specjalisty powierzchnia ich głowy jest pokryta specjalnym bioabsorbowalnym pigmentem tak, iż skóra wygląda jak zgolona. Kobiety również mogą skorzystać z tej metody tuszowania łysienia. Dla nich dobierane są specjalne pigmenty, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt zagęszczenia długich włosów. Stosowane podczas HFS pigmenty cechują się najwyższą jakością i są przeznaczone tylko i wyłącznie do tej metody. Specjaliści przeprowadzający mikropigmentację skóry głowy dobierają kolor odpowiednio do koloru włosów, a następnie wprowadzają go do wierzchniej warstwy skóry. Rezultat utrzymuje się przez okres roku do dwóch lat – jest to uzależnione od cech indywidualnych danego pacjenta.
Przebieg mikropigmentacji skóry głowy Zabieg HFS jest dedykowany dla osób cierpiących na łysienie całkowite, a także plackowate, androgenowe czy bliznowaciejące. Będzie skuteczny również u osób z łysieniem telogenowym oraz anagenowym. Innymi słowy, można go stosować przy każdej postaci łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Podczas mikropigmentacji skóry głowy wykorzystuje się specjalne igły lub roller (opatentowany kartridż wyposażony w obracające się igły oraz system sprężynowy) – w pełni sterylne instrumenty jednorazowego użytku. Powstał też innowacyjny aparat ORON 57 firmy NPM, wzbogacony o funkcję umożliwiającą przeprowadzenie przy jego pomocy mikropigmentacji (wcześniej służył tylko do makijażu permanentnego). Jest wyposażony w ergonomiczną rączkę sterowaną mikroprocesorem, który gwarantuje jednakową częstotliwość nakłuwania igieł, a także w stabilizatory zapewniające jednostajny ruch igieł. Efekty mikropigmentacji skóry głowy u mężczyzny(materiały Abacosun).
Przed wykonaniem pełnego zabiegu HFS przeprowadzający go specjalista robi test na małej powierzchni skóry. Ów test ma na celu dobranie właściwego koloru pigmentu oraz sprawdzenie reakcji skóry pacjenta. Podczas konsultacji osoba zdecydowana na zabieg wybiera gęstość i kształt linii włosów. Część ośrodków oferuje pacjentom wykonanie tzw. jagged hairline, czyli nieregularnej, postrzępionej linii włosów z przodu głowy. Rezultatem „wystrzępienia” jest większa naturalność uzyskanego efektu – linia nie musi być idealnie prosta lub zbyt łagodnie, sztucznie zaokrąglona. W zależności od stopnia rozwoju łysienia zabieg może trwać 1-3 godziny.
Przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, by zmniejszyć ewentualny dyskomfort towarzyszący mikropigmentacji. Najczęściej zabieg wykonywany jest na krótko ściętych włosach (idealna długość to 0,3-0,5 mm). Specjalista precyzyjnie pokrywa powierzchnię skóry głowy pigmentem, tworząc imitację owłosienia. Dermatografia zdrowej skóry głowy zajmuje ok. 1-3 sesje, a efekty można obserwować już po pierwszej z nich. Maskowanie blizny na głowie metodą mikropigmentacji (materiały Abacosun) Podczas przeprowadzania procedury może dojść do powstania lekkiego podrażnienia lub obrzęku, ale objawy te szybko ustępują. Aby przyspieszyć ten proces, można stosować na opuchliznę łagodzące preparaty (np. z panthenolem). Do pracy można wrócić już następnego dnia po zabiegu. Przez kolejne 2-3 dni naskórek zaczyna się złuszczać, dlatego niezwykle istotne jest stałe nawilżanie go specjalną maścią. Początkowo pigment jest bardzo intensywny, ale w ciągu 4-5 dni po zabiegu pierwotne zabarwienie blednie o ok. 50% natężenia wyjściowego. Blednięcie pigmentu sprawia, że zabieg należy powtarzać co 1,5-3 lata w celu wzmocnienia koloru. Przez 4 dni po HFS nie należy myć mydłem ani innymi kosmetykami skóry poddanej barwieniu – w tym celu zaleca się stosowanie wyłącznie wody. Przez 2-3 tygodnie należy unikać kąpieli w basenie i odwiedzania sauny. Skórę poddaną mikropigmentacji może podrażnić gorące lub mroźne powietrze, a także chlorowana woda.