W kwietniowym numerze magazynu Gentlemen ukazał się artykuł dotyczący łysienia. W nim możemy się dowiedzieć o przeczynach łysienia androgenowego i możliwych zabiegach.
Poniżej zamieszczamy treśc artykuł
Tyle się słyszy o problemie utraty włosów. Czy można określić jakie są jego przyczyny i skąd się ono bierze?
– Na początku należałoby określić z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia. Może być ono androgenowe, plackowate, telogenowe, rozlane, bliznowate i wiele innych. I zapewne tak jak dużo jest rodzajów łysienia to tyle samo albo i więcej przyczyn ich występowania. Począwszy od czynników, zewnętrznych, po zmiany chorobowe, genetyczne, nieodpowiednią dietę, stres i inne. Najczęściej spotykanym łysienie jest łysienie androgenowe (potocznie zwane łysieniem męskim), które również występuje u kobiet. U mężczyzn charakteryzuje się gwałtowną utratą włosów najczęściej po 30 roku życia w partiach czołowo-ciemieniowych głowy, podczas gdy skronie i potylica zostają owłosione. U kobiet natomiast łysienie to pojawia się później, około 50 roku życia i przebiega mniej gwałtownie, ale równomiernie na całej głowie.
Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?
– Za bezpośrednią przyczynę tego typu łysienia uważa się nadwrażliwość organizmu na Dihydrotestosteron. Jest to związek chinformacja o SHemiczny pochodny od męskiego hormonu testosteronu. Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na kurczenie się mieszków włosowych. Wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów (skraca się pierwsza faza rozwoju włosa – anagen), a w rezultacie zostaje całkowicie zahamowany. Temu tupowi łysienia towarzyszy często problem tłustej skóry głowy na skutek nadmiernego wydzielania łoju skórnego. Dodatkowo przyczyną tego typu łysienia bywa zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Dlatego w Klinice Włosa SecondHair Clinic przy zabiegach dermokosmetykami tak ważny jest specjalny masaż skóry głowy, który bynajmniej nie należy do relaksujących. Jest on wykonywany intensywnie, aby pobudzić skórę do pracy, rozluźnić ją i zredukować całe napięcie.
No właśnie wspomniała Pani o zabiegach. Jakie u Państwa można znaleźć sposoby na tego typu łysienie?
– Zawsze na początku musimy zacząć od konsultacji z Trychologiem i badania. Składa się ono z trzech części. Pierwszy etap to wywiad, żebyśmy mogli poznać pacjenta, zebrać informacje, dowiedzieć się czegoś o jego problemie, od jakiego czasu trwa problem, o tym co stosował lub stosuje.
Drugi etap to badanie skóry głowy przy dwustu krotnym powiększeniu za pomocą specjalistycznej mikrokamery.
Trzecim etapem natomiast jest pobranie kilku włosów, zbadaniu ich oraz ich cebulek. Proszę się nie bać tym wyrywaniem włosów. Nasza dzienna norma gubienia to około 100 włosów. Natomiast do badania potrzebujemy pobrać zaledwie kilkanaście.
Dopiero po takim wstępnym badaniu możemy zaproponować leczenie poprzez zabiegi, kuracje oraz pielęgnację domową. Tak jak już wspomniałam najczęściej w przypadku łysienia androgenowego jedną z przyczyn jest problem tłustej skóry głowy. I to jest problem od którego należy zacząć.