Łysienie neurotyczne
Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów
Przyczyny łysienia neurotycznego nie są do końca znane współczesnej medycynie. Z tego powodu jego leczenie jest niestety bardzo trudne. To choroba o podłożu nerwowym, dlatego skuteczność wdrażanego leczenia zależy od stanu układu nerwowego chorej osoby. W niektórych przypadkach włosy odrastają same, po uporaniu się z trudnymi przeżyciami i czynnikami, które wywołują traumę u pacjentów. W innych przypadkach szok emocjonalny u pacjenta był niestety na tyle intensywny i długotrwały, że włosy już nie odrastają.
Łysienie o podłożu neurotycznym występuje w momencie doznania szoku emocjonalnego przez osobę dotkniętą tym problemem. Ma ono związek z utratą trwałych i głębokich więzi emocjonalnych, np. śmiercią bliskiej osoby czy nagłym i niespodziewanym zakończeniem długotrwałego związku. Kluczowym czynnikiem jest tu nadmierne obciążenie układu nerwowego w wyniku szoku. Sytuacje stresogenne dodatkowo utrudniają proces leczenia i pogłębiają proces utraty włosów, co dodatkowo obciąża pacjenta psychicznie i spowalnia powrót do zdrowia.
Łysienie neurotyczne jest często kojarzone z dolegliwością trichotillomanii, ponieważ w obu dolegliwościach dochodzi do utraty włosów. Jednak w przypadku łysienia neurotycznego dochodzi do samoistnego wypadania włosów. Natomiast w przypadku trichotillomanii osoba chora odczuwa chęć lub przymus samodzielnego wyrywania sobie pasm włosów, co przynosi poczucie ulgi i uspokojenie.