W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę jeden z najpowszechniejszych problemów związanych z nadmierną utratą włosów, czyli łysienie telogenowe. Co kryje się pod tym pojęciem? Jakie są przyczyny dolegliwości tego typu? Jaką specyfikę ma łysienie telogenowe? Czy i w jaki sposób można powstrzymać rozwój choroby? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest łysienie telogenowe?
Łysienie telogenowe jest jedną z najczęściej występujących przyczyn utraty włosów tak u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Głównym objawem choroby nie jest utrata wszystkich włosów, ale ich widoczne przerzedzenie na całej powierzchni głowy (na co pomoże marka Toppik Polska!). Choroba może mieć charakter chroniczny lub występować jedynie epizodycznie.
Aby poznać przyczynę problemów o tym podłożu, należy przyjrzeć się bliżej mechanizmom sterującym życiem naszych włosów. Włosy nie rosną jednostajnym tempem aż do momentu ich wypadnięcia lub uszkodzenia. Przypomnijmy, że włosy, podobnie jak żywe organizmy, rozwijają się swoim własnym rytmem, który nazywamy cyklem życia włosa. Wzrost każdego mieszka włosowego możemy podzielić na trzy fazy cyklu rozwojowego – fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. W pierwszej fazie zwanej fachowo anagenem znajduje się ponad 80% wszystkich włosów skóry głowy. Po trwającym 3-6 lat wzroście, 0,5-1% włosów wchodzi w etap przejściowy zwany katogenem. Ostatnią fazą rozwoju jest telogen – trwający około 2-4 miesięcy okres spoczynku. Włosy w tej fazie powoli słabną, aby w końcu wypaść i zrobić miejsce swoim następcom. W normalnych warunkach w telogenie znajduje się maksymalnie 20% wszystkich mieszków, więc straty nie są zauważalne i nie odbijają się na naszym wyglądzie. Problem pojawia się, kiedy równowaga naturalnego cyklu zostaje zaburzona i na naszej szczotce czy w odpływie wanny znajdujemy nie pojedyncze włosy, ale całe kępki. Najprościej rzecz ujmując to, co zwykle określamy mianem intensywnego wypadania włosów, jest po prostu zaburzeniem proporcji między ilością włosów znajdujących się w różnych fazach wzrostu.
Łysienie telogenowe: przyczyny dolegliwości
Źródeł złej kondycji włosów, paznokci czy cery szukać musimy wewnątrz naszego organizmu. Łysienie telogenowe może być następstwem wielu nieprawidłowości, zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Pierwsze objawy łysienia zauważają u siebie osoby narażone na długotrwały, intensywny stres, cierpiące na zaburzenia odżywiania lub zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ponadto, bezpośrednią przyczyną telogenowego wypadania włosów może być poród, niedobór żelaza i cynku, zła dieta, zatrucia ciężkimi metalami, walka z przewlekłymi chorobami ogólnoustrojowymi, zakażenie wirusem HIV lub przyjmowanie niektórych farmaceutyków (na przykład heparyny, karbamazepiny czy retinoidów). Problemy z nadmiernym wypadaniem włosów mogą być również powikłaniem powypadkowym lub następstwem odbytej operacji, a dokładniej konsekwencją zastosowanego znieczulenia. Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się mniej więcej 3 miesiące po zadziałaniu czynnika wywołującego chorobę.
Pewna diagnoza to podstawa
Walka z łysieniem telogenowym zazwyczaj nie wymaga kosztownego ani absorbującego leczenia. Kuracja ogranicza się przeważnie do wyeliminowania czynnika sprawczego choroby, a więc na przykład uzupełnienie diety o odpowiednie składniki czy farmakologiczne uregulowanie pracy gruczołów wydzielających hormony. Po usunięciu przyczyny (np. ustąpieniu stresu) włosy samoistnie odrastają, a cykl ich życia reguluje się. Aby trafnie zdiagnozować chorobę, konieczna jest konsultacja z dermatologiem, trychologiem lub internistą. Specjalista, po wykonaniu szczegółowego wywiadu, może zlecić wykonanie morfologii i trichogramu skóry głowy – badania polegającego na pobraniu próbek włosów z różnych części skalpu. Po zbadaniu materiału, lekarz może określić, jaka część włosów znajduje się w fazie spoczynku. Aby wspomóc naturalny proces odbudowy włosów, warto wzbogacić swoją dietę o suplementy z witaminami oraz stosować naturalne maseczki do włosów. W cenie jest także aktywny styl życia (sport, spacery) oraz rezerwowanie w swoim grafiku codziennych zajęć czasu na relaks i regenerację dla ciała i ducha.