Menopauza należy do mało przyjemnych, choć nieuniknionych etapów w życiu kobiety. Wkraczające w nią damy uskarżają się na szereg dolegliwości, które utrudniają im podejmowanie codziennych wyzwań. Wiele pań w okresie przekwitania narzeka również na intensywne przerzedzanie się włosów, łysienie. Sprawdźmy zatem dokładnie, jaki wpływ na wypadanie włosów u kobiet ma menopauza.
Czym jest menopauza?
Aby płynnie wejść w temat, przypomnijmy sobie, czym jest bohaterka dzisiejszego artykułu. Otóż pod pojęciem menopauzy rozumiemy finalne ustanie miesiączkowania, poprzedzone roczną przerwą w menstruacji. Zanik miesiączkowania wynika z wygaszenia aktywności pęcherzykowej jajników i w konsekwencji obniżenia poziomu estrogenów. Jest to proces naturalny dla organizmu kobiety, wynikający z gospodarki hormonalnej – wzrostu stężeń FSH i LH kosztem obniżenia stężenia estrogenów i progesteronów. Ginekolodzy mówią o okresie przejściowym w życiu kobiety – między etapem rozrodczym a rozpoczęciem starzenia się. Panie wpadają w objęcia klimakterium najczęściej w przedziale wiekowym 45-55 lat. Nie ma jednego, wytyczonego mementu, od którego rozpoczyna się menopauza – jej start zależy od wielu czynników, w tym od: daty pierwszej miesiączki, ilości przebytych ciąż, stosowanej diety, wzrostu i wagi, aplikowania antykoncepcji doustnej, korzystania z używek i naleciałości genetycznych. Zarówno moment rozpoczęcia menopauzy, jak i sposób jej przechodzenia są kwestią indywidualną.
Objawy menopauzy
Plejada symptomów zwiastujących nadejście okresu przekwitania jest bardzo obszerna. Wraz z ustaniem miesiączkowania, kobieta traci możliwość zajścia w ciążę i notuje spadek libido. W tym czasie pojawiają się zmiany atroficzne w cewce moczowej i pochwie (w konsekwencji czego dojrzałe panie często borykają się z uczuciem pieczenia pochwy), zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji intymnych. Przekwitanie daje o sobie znać również w kwestiach mentalnych pod postacią wahań nastroju i rozdrażnienia. Pojawiają się też kłopoty z koncentracją, pamięcią, odpornością na stres czy ciągłością snu. Jednym z najbardziej znanych, bo wspominanych w reklamach suplementów diety, objawów opisywanego okresu są uderzenia fal gorąca i kołatania serca.
Menopauza nie oszczędza też procesów metabolicznych: wzrasta stężenie „złego cholesterolu”, a spada poziom „dobrego cholesterolu” przy jednoczesnym zwiększeniu podatności na przybieranie na wadze, otyłość czy wystąpienie cukrzycy typu drugiego. Ponadto wzrasta zachorowalność na kobiece nowotwory (jajnika, trzonu macicy itd.) i inne choroby, obniża się aktywność gruczołów łojowych i potowych, słabnie kurczliwość serca, kurczy się również zawartość kolagenu w skórze, co przekłada się na spadek jędrności, suchość i matowienie dermy.
Wypadanie włosów podczas menopauzy
Zmiany hormonalne w okresie klimakterium nie są obojętne również dla stanu owłosienia. Estrogen i progesteron są sprzymierzeńcami dobrej kondycji włosów. Spadek ich stężenia w organizmie oznacza dojście do głosu androgenów, które stymulują wypadanie włosów, gdyż powodują zanik mieszków włosowych. W efekcie stan posiadania głowy maleje, a na jej powierzchni pojawiają ogniska przerzedzenia – najczęściej na czubku głowy i w okolicy ciemieniowej. W niektórych przypadkach, w efekcie menopauzy może pojawić się łysienie androgenowe u kobiet i łysienie bliznowaciejące. To drugie polega na wypadaniu włosów w okolicy czołowej i cofnięciu linii włosów. W jego następstwie mogą pojawić się także blizny powodujące trwałą utratę owłosienia w danym miejscu.
Jak zniwelować łysienie fryzury podczas menopauzy?
Widmo etapu przekwitania dla wielu pań stanowi zmartwienie jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów. Dla części przedstawicielek płci pięknej menopauza jest równoznaczna ze stopniową utratą atrybutów kobiecości i atrakcyjności. Niezależnie od tego, jak wielkie oczy może mieć strach wywołany przez klimakterium, warto pamiętać, że jest to proces zgodny z naturą, wpisany w cykl życia człowieka, nieunikniony. Owszem, istnieją różne sposoby na złagodzenie objawów menopauzy, jednak pewne prawidłowości zachodzące w organizmie są nieodwracalne. Z szacunku dla samego siebie, dobrze jest się z tym pogodzić i potraktować jako otwarcie kolejnego życiowego etapu.
Nie jesteśmy jednak skazani na bezczynne obserwowanie kolejnych kosmków opuszczających skórę głowy. Aby lepiej zatroszczyć się o włosy podczas menopauzy, należy przede wszystkim zadbać o właściwą dietę, aktywność fizyczną i w miarę możliwości unikać sytuacji stresujących. W obliczu menopauzy szczególnej wagi nabiera odpowiednia pielęgnacja włosów i dobór właściwościach kosmetyków. W razie zauważenia objawów menopauzy na naszej głowie, dobrze będzie skorzystać z porady lekarza dermatologa lub trychologa i zapytać o możliwości wdrożenia hormonalnej terapii zastępczej.