Ciąża wywołuje w ciele kobiety ogromną rewolucję. Często zdarza się, że radość wywołaną błogosławionym stanem przyćmiewają problemy wynikające ze zmian hormonalnych związanych z kształtowaniem się nowego życia w łonie matki. Jedną z najbardziej przykrych dolegliwości, jaka może pojawić się w trakcie ciąży, jest nadmierne wypadanie włosów. Dlaczego tak się dzieje? Jak radzić sobie z kłopotliwą przypadłością?
Burza hormonalna
Większość kobiet w czasie ciąży rozkwita – poprawia się stan ich cery, biust nabiera objętości, a włosy stają się gęste i błyszczące. Sprawcami wszystkich pozytywnych zmian są estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe odpowiadające między innymi za regulację cyklu miesiączkowego oraz podtrzymanie ciąży. W pierwszym trymestrze poziom tych hormonów gwałtownie rośnie, powodując powiększanie się macicy i rozwój kanalików mlekowych w piersiach. Estrogen odgrywa również bardzo ważną rolę podczas porodu – to właśnie dzięki niemu macica jest podatna na oksytocynę wywołującą skurcze porodowe.
Nieestetyczne prześwity zamiast bujnej fryzury
Nie zawsze jednak jest tak różowo. Nierzadko zdarza się, że organizm kobiety reaguje na zmiany w gospodarce hormonalnej także w inny sposób. Nudności, senność, zmienność nastrojów, zwiększony apetyt, ból pleców – to typowe dolegliwości, z którymi zmagają ciężarne. Komplikacje mogą dotyczyć także włosów. Niestety, część kobiet zamiast spodziewanej poprawy kondycji włosów zauważa, że na szczotce i poduszce z dnia na dzień pojawia się coraz więcej pasm. O ile prawie każda mama ma świadomość, że włosy po ciąży najprawdopodobniej dalekie będą od ideału (o wypadaniu włosów po opuszczeniu porodówki możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule), o tyle łysienie już podczas trwania ciąży może budzić lęk. Wbrew naturalnym obawom należy zachować spokój i zdać sobie sprawę, że takie zjawisko jest odwracalne i ustępuje samoistnie.
Czy menopauza wpływa na kondycję naszych włosów – tematy związane z hormonami i ich wpływem na włosy.
Gwałtowne skoki estrogenów w połączeniu z brakiem niektórych składników odżywczych albo stresem mogą objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, matowieniem, łamaniem oraz nadprodukcją łoju powodującą szybkie przetłuszczanie. Innymi czynnikami, które przyczyniają się do słabnięcia cebulek włosowych, są przebyte jeszcze przed ciążą operacje, przeciążenie organizmu i silny stres, przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (na przykład cytostatyków, lekarstw przeciwkrzepliwych czy antydepresyjnych), przewlekłe infekcje. Na łysienie w ciąży mogą również poważnie odbić się nieprawidłowości pracy tarczycy (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność).
Wypadanie włosów w ciąży – co mam zrobić?
Pierwszym krokiem do przywrócenia swojej fryzurze utraconej kondycji jest wzmocnienie włosów od wewnątrz. Arcyważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu i dobrym samopoczuciu kobiety odgrywa odpowiednie dieta. Podstawą żywienia ciężarnej powinny być produkty bogate w cynk i żelazo, biotynę, inozytol oraz flawonoidy, witaminy C i E oraz witaminy z grupy B. Na talerzu mile widziane są warzywa i owoce, dobrej jakości mięso, ryby, kasze i produkty pełnoziarniste. Ponadto, nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z wypadaniem włosów będą suplementy diety dedykowane kobietom w ciąży.
Kolejny etap kuracji obejmuje codzienną pielęgnację – mycie włosów wzmacniającymi szamponami z biotyną, delikatne rozczesywanie pasm, wcieranie w skalp specjalnych ampułek oraz rezygnacja z używania suszarki, lokówki i prostownicy. Kobiety farbujące włosy albo poddające się innym zabiegom fryzjerskim powinny wstrzymać się z wizytą w salonie przynajmniej do momentu rozwiązania. Warto pamiętać, że ekspozycja na intensywne słońce lub wiatr nie sprzyja pięknym włosom, dlatego w okresie ciąży, w razie potrzeby, warto wzbogacić swoją garderobę o czapkę czy kapelusz chroniący przed promieniowaniem UV.
Ratunku dla rzadkich włosów szukać możemy w metodach stosowanych przez starsze pokolenie. Naturalne płukanki z ziół takich jak pokrzywa, rozmaryn czy skrzyp wzmocnią włosy, pobudzą ich wzrost oraz zmniejszą podatność na uszkodzenia.
Jeśli przerzedzenie włosów jest bardzo widoczne, pomocne okaże się obcięcie długich pukli. Krótsze, lekkie włosy nie będą obciążać skóry głowy, a jednocześnie będą niezwykle wygodne.
Łysienie w ciąży: działaj z wyprzedzeniem
Pewnym sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości i zapewnienie sobie komfortu psychicznego w czasie oczekiwania na maluszka, jest zatroszczenie się o swój organizm jeszcze przed ciążą. Kobiety planujące powiększenie rodziny powinny wykonać szczegółowe badania krwi, a następnie uzupełnić wszelkie niedobory, wzbogacić codzienne menu o niezbędne składniki mineralne i skontrolować stan swojej tarczycy.
Przyczyny łysienia – ciąża jako jedna z przyczyn utraty włosów.