Lato to dla większości z nas czas upragnionego odpoczynku i chwila wytchnienia od zawodowych obowiązków. Pomimo, że intensywne słońce i wysokie temperatury nastrajają nas pozytywnie i ładują akumulatory na kolejne, znacznie chłodniejsze miesiące, to wakacyjny urlop może poważnie zaszkodzić naszym włosom. Dlaczego letnia aura nie sprzyja kondycji włosów? Jak chronić nasze czupryny latem?
Ciemna strona słońca
Słońce odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. To ono sprawia, że organizm zaczyna wydzielać witaminę D niezbędną do prawidłowego funkcjonowania, uwalnia serotoninę (czyli tak zwany hormon szczęścia), dodaje sił witalnych i wspomaga układ odpornościowy. Ma ono także kluczową rolę we wzroście roślin, a więc sporej części spożywanych przez nas posiłków.
Niestety, czasem letnia aura rozpieszcza nas aż za bardzo i możemy na własnej skórze odczuć zgubne skutki działania słońca. Wydzielane przez słońce promieniowanie UV jest głównym czynnikiem, który negatywnie wpływa na kondycję skóry i paznokcie w okresie letnim. Podobnie ma się rzecz z włosami. Liczne badania dowiodły, że promieniowanie UV niszczy wiązania białkowe i aminokwasy, które są głównym budulcem włosa. Konsekwencje kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem możemy zauważyć gołym okiem – jasne pasemka na głowie to nic innego, jak oznaka niszczycielskiego działania słońca, które uszkadza ochronną łuskę włosa. Szkodliwe związki doprowadzają do utleniania barwnika będącego naturalną tarczą przeciwsłoneczną (melaniny), a następnie wydzielania wolnych rodników uszkadzających wewnętrzną strukturę włosa.
W czasie letniej beztroski na baczności powinni mieć się szczególnie blondyni – jasne włosy ubogie w melaninę są szczególnie podatne na uszkodzenia.
Plan naprawczy
Pamiątką po wypadzie w góry lub weekendzie nad morzem jest nie tylko piękna opalenizna czy kilka dodatkowych piegów na nosie, ale również przesuszone, łamliwe włosy, które trudno doprowadzić do dobrej formy, którą prezentowały przed wyjazdem. Jak przywrócić sfatygowanej fryzurze utracony blask? Pierwszym etapem powakacyjnego SOS jest dogłębne oczyszczenie włosów szamponem oczyszczająco-chelatującym, który wypłucze z włosów wszystkie pozostałości po morskich kąpielach czy twardej wodzie. Po dokładnym oczyszczeniu włosów pomocne jest zastosowanie maski zawierającej regenerujące składniki, takie jak witaminy A i E, proteiny pszenicy, olej arganowy lub migdałowy czy ekstrakt z nasion bawełny lub keramzytowych włókien zagęszczających włosy. Wszystkie składniki wchłoną sie skuteczniej, kiedy na „odżywczy kompres” nałożysz czepek i ciepły ręcznik. W okresie regeneracji włosów lepiej zrezygnuj z modelowania i suszenia włosów. Przydatne będzie również podcięcie końcówek.
Przygotuj włosy na lato, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Aby zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń na włosach, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, nieodłącznym kompanem wszystkich wyjazdów powinien być dobrej jakości kosmetyk z filtrem. W drogeriach znajdziesz szeroki wybór szamponów, odżywek i mgiełek zawierających w składzie filtry UV oraz składniki nawilżające (olej makadamia, ceramidy, witaminy, olej jojoba czy kolagen morski). Ponadto, latem zdecydowanie lepiej niż luźne, rozpuszczone fryzury sprawdzą się upięcia. Ważne jest też, aby nie suszyć włosów bezpośrednio na słońcu. Przed planowanym wyjazdem na urlop lepiej wstrzymać się z farbowaniem i rozjaśnianiem włosów. Zamiast wydawać fortunę na wizytę w fryzjera, zainwestuj w modne nakrycie głowy. Ciekawa czapka z daszkiem lub fantazyjny kapelusz doda charakteru wakacyjnej stylizacji, a dodatkowo będzie chronić włosy przed szkodliwymi promieniami.
Pielęgnacja włosów latem – odżywianie od środka
Na kondycję skóry, włosów i paznokci możemy wpływać także poprzez dietę. Sezon letni obfituje w soczyste owoce, które aż proszą się, żeby wprowadzić je do codziennego menu. Zastępując ciężkostrawne posiłki lekkimi daniami z warzywami i owocami w roli głównej, szybko zauważysz zmianę w samopoczuciu oraz wyglądzie. Unikaj szczawiu, szpinaku oraz rabarbaru – zawarte w nich szczawiany nie sprzyjają pięknej czuprynie, ponieważ utrudniają proces wchłaniania wapnia, magnezu i cynku. Dla dobrego ukrwienia skóry głowy i stanu włosów warto dodać do swojej diety ryby, a dokładniej zawarte w nich kwasy omega-3, białko, witaminy z grupy B. Nie zapominaj o wodzie. Zaleca się, aby codziennie przyjmować około dwóch, trzech litrów napojów, a w okresie wysokich temperatur i intensywnego nasłonecznienia z można tę objętość zwiększyć. Odpowiednie nawodnienie, szczególnie w lecie, będzie miało kluczowe znaczenie dla równowagi całego organizmu, nie tylko włosów.