Epoka, w której słowo „pielęgnacja” było zarezerwowane na wyłączność do dyspozycji płci pięknej minęła bezpowrotnie. Sprawdźmy zatem, jak mężczyźni mogą (i powinni) dbać o włosy na głowie, by długo cieszyć się dobrą kondycją swojej czupryny.
Panta rhei
Czasy się zmieniają. Ta stara jak świat prawda o nas samych przejawia się nie tylko w coraz to bardziej zaawansowanych przedmiotach, którymi się otaczamy, ale też naszymi zachowaniami i nawykami. Jednym z papierków lakmusowych, które świetnie pokazują, jakim przeobrażeniom ulega otaczająca nas rzeczywistość jest moda męska. To, co jeszcze niedawno było powodem kpin kolegów lub fanaberią zarezerwowaną dla dziwaków, dziś jest standardem. Odziany w markowe ubrania i dodatki, pachnący nęcącymi perfumami – po prostu zadbany nie tylko od święta – mężczyzna to już nie biały kruk, a raczej codzienny widok, także poza centrami dużych miast. Włosy od zawsze były jednym z najważniejszych przejawów dbałości o swój wizerunek. To, co jeszcze wczoraj było domeną kobiecości – podkreślające osobowość, bujne fryzury w różnych kolorach, dziś coraz częściej można spotkać u panów. Całe serie kosmetyków adresowane do mężczyzn, medialne wzorce, przekonujące reklamy czy wreszcie przykład kolegów sprawiają, że fryzjerzy coraz rzadziej na pytanie o planowaną fryzurę słyszą zdawkowe: „proszę tak jak zawsze, byle szybko”.
Podstawa pielęgnacji męskich włosów
Co zatem powinien robić mężczyzna, aby jego fryzura pozostała w nienagannej kondycji? Możliwości jeszcze oczywiście całe mnóstwo, począwszy od długich godzin spędzanych na fotelu fryzjerskim, przez dostawienie dodatkowej półki, która pomieści kosmetyki do stylizacji włosów, na śledzeniu trendsetterskich magazynów kończąc. To jednak wyższy stopień wtajemniczenia. W naszym artykule skupimy się na podstawowych kwestiach, które mają więcej wspólnego ze zdrowiem niż efektowym obliczem.
Pierwszym krokiem do zadbanej męskiej fryzury są regularne wizyty u fryzjera. Warto znaleźć fachowca, do którego będzie się miało zaufanie. To przyda się, by fryzjer poinformował nas o ewentualnych problemach z owłosieniem – przerzedzających czy przetłuszczających się włosach – w czym pomogą włókna keramzytowe marki Lion’s Hair. Częstym problemem męskich głów jest właśnie przetłuszczanie się lub łupież. W obu przypadkach pierwszym narzędziem do opanowania sytuacji może być odpowiedni szampon. Ten z łatwością znajdziesz w drogerii lub aptece. Oferta tych podstawowych kosmetyków do pielęgnacji włosów jest naprawdę bogata. Panowie mają do wyboru szampony przeznaczone do konkretnych typów włosów (np. przetłuszczających się, z łupieżem czy ze skłonnością do przesuszania się). Na półkach z męskimi kosmetykami do włosów znajdą się szampony z odżywkami, także te bazujące na roślinnych ekstraktach. Warto testować różnie szampony, by znaleźć ten właściwy dla swoich włosów i skóry głowy. Nie jest powiedziane, że produkt najczęściej reklamowany będzie najlepszym wyjściem dla naszej fryzury.
Myj włosy z głową
Częstotliwość mycia włosów zależy od trybu życia, pory roku, noszonej fryzury, ale też indywidualnych predyspozycji gruczołów skóry głowy do wytwarzania sebum. Jedni mężczyźni będą musieli myć głowę codziennie, innym wystarczy powtórzenie tej czynności co drugi, a nawet co trzeci dzień. Niezależnie od tego, jak często będzie myta głowa, należy pamiętać, by dokładnie spłukać szampon czy odżywkę, najlepiej letnią wodą. Wysoka temperatura, czy to w postaci gorącej wody, suszenia suszarką czy suszenia bezpośrednio na słońcu, może mieć na dłuższą metę zgubne skutki dla włosów.
Posyp głowę popiołem u specjalisty
Nie bez kozery mówi się, że mężczyźni nie są skłonni do zasięgania rady innych demonstrując w ten sposób swoją sprawczość i kontrolę. W sytuacjach, w których stosowanie kosmetyków nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a włosy nadal mają tendencję do pokrywania się nieestetycznym łojem, skóra głowy się łuszczy, a łupież znajduje się nawet na ramionach, nieodzowna będzie wizyta u trychologa lub lekarza dermatologa. Może się bowiem okazać, że nie mamy do czynienia z niefrasobliwością estetyczną, a jednostką chorobową wymagającą leczenia.
Dieta dobra na wszystko
Ważnym elementem dbałości o męskie włosy jest odpowiednia dieta. Ta powinna być bogata w składniki, które doceniają nasze włosy. W cenie są przede wszystkim: krzem, jod, siarka, miedź, żelazo, cynk oraz pakiet witamin: H, A, E, B6 i C. Składniki te optymalnie będzie dostarczać w postać różnorodnych pokarmów. Jeśli nie możemy sobie na nie pozwolić z jakichkolwiek względów, warto rozważyć sięgnięcie po syntetyczne suplementy.
Łysienie u mężczyzn
Odpowiednia pielęgnacja może poprawić kondycję naszych włosów, wzmocnić je i dodać im kilka punktów na skali walorów estetycznych. Jednak nawet najbardziej misternie przystrzyżone, myte codziennie najlepszymi preparatami i wsparte urozmaiconą dietą włosy mogą zacząć wypadać. Łysienie to raczej męska dolegliwość. Jedną z jego najczęstszych odmian jest łysienie androgenowe (choć również kobiety mogą się z nim zmagać), które wynika głównie z kwestii genetycznych. W telegraficznym skrócie, włosy wypadają, bo mieszki włosowe tracą swoje właściwości produkcyjne nowych włosów pod wpływem działania dihydrotestosteronu. Ten ostatni powstaje w wyniku przemiany (uważanego za męski hormon) testosteronu, na którego transformację ma wpływ enzym 5-alfa-reduktaza. Oprócz genów na łysienie androgenowe rzutują też: nadmierne wydzielanie sebum, dysfunkcje w gospodarce hormonalnej, intensywny stres, suplementacja podnosząca poziom testosteronu, używki, a także dieta uboga biopierwiastki i witaminy. Łysienie u mężczyzn może też być powodowane przez powiększenie prostaty lub chorobę niedokrwienną serca.