Chcesz abyśmy do Ciebie oddzwonili?

Przyczyny wypadania włosów

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

29 stycznia 2020r.

Powodów, dla których włos nie chce być dłużej częścią naszego ciała (i wizerunku) może być bardzo wiele. W dzisiejszym tekście skupimy się na tych wynikających z naszych słabości i nawyków, np. w temacie pielęgnacji. Sprawdźmy więc, jakie są przyczyny wypadania włosów, za które odpowiadają nasze przyzwyczajenia.

Skomplikowany problem

Zacznijmy od tego, że przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo zróżnicowane. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tymi bardziej standardowymi, które wynikają z codziennej praktyki i są konsekwencją zaniedbań. Nie możemy zapominać jednak, że tło wypadania włosów może być zupełnie inne niż nieprawidłowa pielęgnacja czy jej brak. Postępujące łysienie może być przede wszystkim następstwem chorób. Ich lista jest całkiem pokaźna, a wśród najważniejszych możemy wymienić: cukrzycę, anemię, zaburzenia hormonalne, kiłę, toczeń rumieniowaty układowy, liszaj płaski, grzybicę i niedoczynność tarczycy. Stopniowe wypadanie włosów może być również efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Dermatolodzy znają też przypadki, w których za łysienie odpowiadało traumatyczne przeżycie, intensywny strach lub czynnik toksyczny (np. zatrucia metalami). Za stopniowe wypadanie włosów może być odpowiedzialny również przewlekły stres. Zostawmy jednak przypadki wkraczające na pole psychiatrii i skupmy się na przyczynach wypadania włosów spowodowanych naszymi rutynami.

Taka karma

W jednym z poprzednich artykułów poruszyliśmy temat cyklu życia włosa. Stało w nim czarno na białym, że wypadanie włosów jest zjawiskiem, które nie powinno niepokoić i wynika z naturalnego obrotu spraw. Dopiero utrata ok. 100 włosów na dobę powinna dać sygnał ostrzegawczy. Każdy włos na naszej głowie przechodzi przez kolejne etapy rozwoju, aby wreszcie odłączyć się od mieszka i dać miejsce nowemu. Jednak nie u wszystkich włosy opuszczają głowę z tą samą częstotliwością. Niektóre osoby bowiem swoim stylem życia przyspieszają ten proces. Jakie zatem czynniki niszczą nasze włosy i mogą być przyczyną ich wypadania?

Różnice temperatur

Włosy nie lubią być wystawiane na wysokie amplitudy. Lokówka, suszarka czy prostownica to narzędzia „tortur", od których aż włosy jeżą się na głowie. Podobnie jest zresztą z zimnymi temperaturami, dlatego też warto chronić włosy nakryciem głowy w czasie mrozów. Co bardziej delikatne włosy mogą reagować nawet na temperaturę wody podczas mycia głowy, dlatego zaleca się w tym przypadku stosowanie wody letniej.

Czynniki atmosferyczne

Nasze włosy są również narażone na skład otaczającego powietrza. To, co dla reszty organizmu może być niezauważalne, dla naszych włosów będzie stanowiło pokaźne wyzwanie. Włosy nie przepadają za wilgocią, kurzem, zanieczyszczeniami, pyłkami, roztoczami czy promieniowaniem UV, które może je przesuszać. W trosce o ich dobrą kondycję warto nosić nakrycie głowy nie tylko zimą, a włosy suszyć z dala od promieni słonecznych.

Używki i nieodpowiednia dieta

Te dwa czynniki jak mantra powracają niemal w każdym tekście poświęconym zdrowiu. Nie inaczej jest w przypadku kondycji włosów. Badania potwierdzają, że włosom – podobnie jak i całej cerze – szkodzi palenie papierosów. By móc się rozwijać, włosy powinny mieć natomiast dostarczany pakiet składników, które umożliwiają prawidłowy przebieg cyklu życia włosa. Mowa tu przede wszystkim o witaminach, solach mineralnych i biopierwiastkach (wit. H, wit. z grupy B, cynk, krzem, nienasycone kwasy tłuszczowe itd.), których próżno szukać w przetworzonych potrawach, słonych przekąskach czy produkowanych na masową skalę wyrobach cukierniczych lub słodzonych napojach.

Grzyby i bakterie

Przyczyny wypadania włosów czasami przybierają mikroskopowe rozmiary. Patogeny mogą powodować różne dysfunkcje, w tym znacznie poważniejsze niż wypadanie włosów. Mogą jednak również prowadzić do uszkodzenia lub osłabienia cebulki włosa. Grzybami lub bakteriami powodującymi łysienie możemy zarazić się w przestrzeniach publicznych, np. siłowniach, solariach czy basenach, dlatego tak ważnym jest utrzymanie właściwej higieny będąc w kontakcie z tymi miejscami.

Niewłaściwa pielęgnacja

Wiele mówi się też o niewłaściwie pielęgnacji (np. czesanie, układanie we fryzury wywołujące nadmierna napięcie, trwała ondulacja, farbowanie, używanie lakieru) jako o przyczynie wypadania włosów. Tu zdania są podzielone. Wiele zależy od kondycji naszych włosów, ale też narzędzi z jakich korzystamy (np. powinniśmy się wystrzegać obcinania tępymi nożyczkami). To, o co bez wątpienia warto zadbać, to właściwe dobranie kosmetyków do rodzaju włosów i obserwowanie na bieżąco ich wpływ na stan włosów.

Kontakt z SecondHair Clinic

My także jesteśmy zdania, że kto pyta nie błądzi. Osoby zainteresowane ofertą SecondHair Clinic oraz SecondHair System zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Na Państwa pytania czekamy pod numerami telefonów: tel. 22 871 94 25 i tel. 501 893 271 oraz adresem mailowym: info@secondhair.pl. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą poniższego formularza lub komunikatora umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu. Z przyjemnością rozwiejemy Państwa wątpliwości związane z osiągnięciem celu, jakim są bujne, naturalnie wyglądające włosy.

Do Państwa bezpośredniej dyspozycji jesteśmy również w siedzibie SecondHair Clinic w Warszawie oraz punktach konsultacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. We wszystkich tych miejscach udzielamy porad dotyczących systemowego uzupełniania włosów metodą SecondHair System®.

...

Formularz kontaktowy

Captcha

Klinika Włosa SecondHair to zespół specjalistów – lekarzy, trycholog warszawa i fryzjerów pozwoli każdemu odzyskać piękną fryzurę i dobre samopoczucie. Leczymy różne dolegliwości - wypadanie włosów, łysienie plackowate, androgenowe, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe lub całkowite. W naszej wieloletniej praktyce zajmowaliśmy się różnymi typami łysienia: okresowym, poporodowym, dziedzicznym, neurotycznym, pospolitym, a także łysieniem wężykowatym, rozlanym i dyfuzyjnym. Nieobcy jest też nam mikropigmentacja czy przeszczep włosów a także zagadnienia łysienia u dzieci, łysienia męskiego czy łysienia dynamicznego. Dzielimy swoją wiedzę z osobami cierpiącym na trichotillomanię oraz zmagającym się z efektami ubocznymi terapii nowotworowych.