Skąd się bierze kolor włosów?
Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów
Włosy są niezaprzeczalnie ważnym elementem naszego wizerunku. Większość z nas stara się pielęgnować i układać je w taki sposób, by włosy oddawały to, kim jesteśmy. Oprócz dobrej kondycji i kroju fryzury, najważniejszą cechą charakterystyczną włosów jest ich kolor. Czemu go zawdzięczamy? Co sprawia, że wśród nas są blondyni, bruneci czy rudzi? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule na blogu Second Hair Clinic.
Masz to w genach
Za to, jakiego koloru jest Twoja naturalna czupryna odpowiadają geny. To właśnie w tej część biologicznego spadku po swoich przodkach każdy może doszukiwać się odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy wyglądają tak a nie inaczej. W genach zakodowany jest kształt i barwa włosów, a także ich skłonność do wypadania. Jak zatem ładunek genetyczny rzutuje na kolor włosów?
Melanina – pigment skóry i włosów
Geny wpływają na kolor włosów za pośrednictwem melaniny. To nic innego jak pigment, który lokuje się w naskórku, skórze właściwej, a także tęczówce oka. To właśnie od kombinacji genów zależy stężenie tego barwnika w naszym organizmie. Melanina nie tylko koloruje nasze skórę, włosy i tęczówkę, ale także ma zadania ochronne – broni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz pomaga w usuwaniu wolnych rodników. Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. W kontekście włosów warto wiedzieć, że opisywany barwnik jest wytwarzany w mieszku przez melanocyty. Dodajmy, że ziarenka melaniny znajdują się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej). Okalająca ją warstwa osłona jest bezbarwna. Wyróżniamy trzy typy melaniny: eumelanina (czarno-brązowe pigmenty), feomelanina (czerwono-żółte pigmenty) oraz allomelanina (znajduje się w roślinach). Naturalny odcień włosów zależy w dużej mierze od stosunku eumelaniny do feomelaniny. Melanina nie jest jedynie barwnikiem właściwym człowiekowi. Ten wielocząsteczkowy pigment występuje również u roślin, zwierząt i mikroorganizmów.
Nie tylko melanina
Wiemy zatem, że naturalna barwa włosów zależy przede wszystkim od proporcji różnych typów melaniny oraz aktywności i liczby melanosomów. Ciemniejsze odcienie włosów charakteryzują się przewagą eumelanosomów, a włosy popielate i rude są rezultatem zwiększonej liczby feomelanosomów. W przypadku włosów o jasnych odcieniach mówimy o słabej melanizacji.
Stężenie melaniny w organizmie jest zależne od składanki genów, ale także czynników zewnętrznych i może się zmieniać na przestrzeni czasu. Ewentualne odchylenia w ilości melaniny możemy odnotowywać obserwując swoje włosy. Te, pod wpływem różnych czynników, mogą ciemnieć, jaśnieć lub siwieć. Oprócz stężenia i proporcji melaniny, wpływ na kolor naszych włosów mają też warunki klimatyczne, stres, przebyte choroby i leczenie farmakologiczne.