Chcesz abyśmy do Ciebie oddzwonili?

Skąd się bierze kolor włosów?

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

29 maja 2020r.

Włosy są niezaprzeczalnie ważnym elementem naszego wizerunku. Większość z nas stara się pielęgnować i układać je w taki sposób, by włosy oddawały to, kim jesteśmy. Oprócz dobrej kondycji i kroju fryzury, najważniejszą cechą charakterystyczną włosów jest ich kolor. Czemu go zawdzięczamy? Co sprawia, że wśród nas są blondyni, bruneci czy rudzi? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule na blogu Second Hair Clinic.

Masz to w genach

Za to, jakiego koloru jest Twoja naturalna czupryna odpowiadają geny. To właśnie w tej część biologicznego spadku po swoich przodkach każdy może doszukiwać się odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy wyglądają tak a nie inaczej. W genach zakodowany jest kształt i barwa włosów, a także ich skłonność do wypadania. Jak zatem ładunek genetyczny rzutuje na kolor włosów?

Melanina – pigment skóry i włosów

Geny wpływają na kolor włosów za pośrednictwem melaniny. To nic innego jak pigment, który lokuje się w naskórku, skórze właściwej, a także tęczówce oka. To właśnie od kombinacji genów zależy stężenie tego barwnika w naszym organizmie. Melanina nie tylko koloruje nasze skórę, włosy i tęczówkę, ale także ma zadania ochronne – broni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz pomaga w usuwaniu wolnych rodników. Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. W kontekście włosów warto wiedzieć, że opisywany barwnik jest wytwarzany w mieszku przez melanocyty. Dodajmy, że ziarenka melaniny znajdują się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej). Okalająca ją warstwa osłona jest bezbarwna. Wyróżniamy trzy typy melaniny: eumelanina (czarno-brązowe pigmenty), feomelanina (czerwono-żółte pigmenty) oraz allomelanina (znajduje się w roślinach). Naturalny odcień włosów zależy w dużej mierze od stosunku eumelaniny do feomelaniny. Melanina nie jest jedynie barwnikiem właściwym człowiekowi. Ten wielocząsteczkowy pigment występuje również u roślin, zwierząt i mikroorganizmów.

Nie tylko melanina

Wiemy zatem, że naturalna barwa włosów zależy przede wszystkim od proporcji różnych typów melaniny oraz aktywności i liczby melanosomów. Ciemniejsze odcienie włosów charakteryzują się przewagą eumelanosomów, a włosy popielate i rude są rezultatem zwiększonej liczby feomelanosomów. W przypadku włosów o jasnych odcieniach mówimy o słabej melanizacji.

Stężenie melaniny w organizmie jest zależne od składanki genów, ale także czynników zewnętrznych i może się zmieniać na przestrzeni czasu. Ewentualne odchylenia w ilości melaniny możemy odnotowywać obserwując swoje włosy. Te, pod wpływem różnych czynników, mogą ciemnieć, jaśnieć lub siwieć. Oprócz stężenia i proporcji melaniny, wpływ na kolor naszych włosów mają też warunki klimatyczne, stres, przebyte choroby i leczenie farmakologiczne.

Kontakt z SecondHair Clinic

My także jesteśmy zdania, że kto pyta nie błądzi. Osoby zainteresowane ofertą SecondHair Clinic oraz SecondHair System zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Na Państwa pytania czekamy pod numerami telefonów: tel. 22 871 94 25 i tel. 501 893 271 oraz adresem mailowym: info@secondhair.pl. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą poniższego formularza lub komunikatora umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu. Z przyjemnością rozwiejemy Państwa wątpliwości związane z osiągnięciem celu, jakim są bujne, naturalnie wyglądające włosy.

Do Państwa bezpośredniej dyspozycji jesteśmy również w siedzibie SecondHair Clinic w Warszawie oraz punktach konsultacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. We wszystkich tych miejscach udzielamy porad dotyczących systemowego uzupełniania włosów metodą SecondHair System®.

...

Formularz kontaktowy

Captcha

Klinika Włosa SecondHair to zespół specjalistów – lekarzy, trycholog warszawa i fryzjerów pozwoli każdemu odzyskać piękną fryzurę i dobre samopoczucie. Leczymy różne dolegliwości - wypadanie włosów, łysienie plackowate, androgenowe, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe lub całkowite. W naszej wieloletniej praktyce zajmowaliśmy się różnymi typami łysienia: okresowym, poporodowym, dziedzicznym, neurotycznym, pospolitym, a także łysieniem wężykowatym, rozlanym i dyfuzyjnym. Nieobcy jest też nam mikropigmentacja czy przeszczep włosów a także zagadnienia łysienia u dzieci, łysienia męskiego czy łysienia dynamicznego. Dzielimy swoją wiedzę z osobami cierpiącym na trichotillomanię oraz zmagającym się z efektami ubocznymi terapii nowotworowych.