Chcesz abyśmy do Ciebie oddzwonili?

Stereotypy dotyczące kolorów włosów

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

23 czerwca 2020r.

To jeden z paradoksów naszej kultury: choć jednym tchem potępiamy stereotypowe kategorie, trudno nam się wyzbyć schematów i łatek, które przyklejmy innym osobom czy całym grupom społecznym. Stereotypy bawią, upraszczają, zwalniają z obowiązku myślenia, dają pole do podziałów między wyimaginowanymi „my” a „oni”. Szczególnie dobrze stereotypy mają się w świecie włosów. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się, jakie etykiety towarzyszą różnym kolorom włosów.

Do wyboru, do koloru!

Kobiety są złymi kierowcami, uroda nie idzie w parze z inteligencją i ambicją, a każdy Francuz jest nieco tchórzliwym, egzaltowanym artystą… Biorąc pod lupę współczesną kulturę (reklamy, literaturę, programy telewizyjne, filmy i seriale) i żarty opowiadane przy okazji luźnych spotkań z przyjaciółmi, nie sposób nie zauważyć, że w tle rozmów rozbrzmiewa echo stereotypowego myślenia. Kultura przesiąknięta jest mocno zakorzenionymi w świadomości sądami i opiniami, które umyślnie (lub nie) powielamy i utrwalamy. Mechanizm stereotypizacji grup społecznych pomaga nam zrozumieć oswoić świat i zachodzące w nim zjawiska. Nośnikiem stereotypów są również włosy, a dokładniej – ich barwa. Co kolor włosów mówi o Twojej osobowości?

Niedoceniane blondynki

Kolorem włosów, który przez lata obrósł legendami, jest blond. To właśnie posiadacze (a dokładniej – posiadaczki) jasnych włosów muszą walczyć z krzywdzącymi sądami podważającymi ich inteligencję. Blondynki często odbierane są jako osoby naiwne i nieporadne, które mają do zaoferowania głównie grację i walory estetyczne.

Hollywoodzkie kreacje Marylin Monroe czy Brigitte Bardot przyczyniły się do utrwalenia wizerunku blondynki jako seksbomby owijającej sobie wokół palca przedstawicieli płci męskiej. Powodzenie blondynek może wynikać również z naturalnych predyspozycji do zainteresowania tym, co rzadkie i nietypowe. Co ciekawe, na świecie tylko 2% całej populacji jest obdarzonych przez Matkę Naturę jasnymi puklami. Ponadto, jasne włosy odejmują lat oraz łagodzą rysy twarzy, co również buduje atrakcyjny wizerunek blondynek w oczach potencjalnych partnerów.

A co o jasnowłosych kobietach sądzi się w świecie nauki? Liczne, skrupulatne badania prowadzone przez amerykańskich naukowców z Center for Human Resource Research na Ohio State University obaliły krzywdzące przeświadczenie o niskim poziomie inteligencji blondynek. Według udostępnionych danych, kobiety o jasnych włosach w niczym nie ustępują swoim ciemnowłosym koleżankom, a wręcz przeciwnie – uśredniona wartość ich IQ jest o kilka punktów wyższa, niż u kobiet obdarzonych ciemniejszymi włosami.

Problematyczny rudy

Rzadko występującym kolorem włosów jest ognisty rudy. Pomimo, że często mówi się o podstępności i złośliwości rudych osób, to ich oryginalna uroda jest również nośnikiem pozytywnych emocji. Namiętność, żywiołowość, gorący temperament i nietuzinkowość to tylko część cech przypisywanych tej nielicznej grupie społecznej. Niezwykle oryginalna uroda przykuwająca wzrok jest dzisiaj z pewnością powodem do dumy. Ale czy zawsze tak było? W starożytnym Egipcie posiadanie rudych włosów często miało tragiczne następstwa. Postrzegani jako pechowcy rudowłosi grzebani byli żywcem w hołdzie dla Ozyrysa, a w niechlubnym czasie średniowiecza ognistowłosym kobietom przypisywało się posiadanie diabelskich mocy.

Brunetki na straży domowego ogniska

Ciemnowłose osoby są przeciwwagą dla blondynek. W masowej świadomości funkcjonuje wizerunek brunetki jako inteligentnej, dowcipnej i dojrzałej kobiety. Uważa się, że w parze z hebanowymi lub czekoladowymi pasmami idzie zmysłowość i twardość charakteru.

Kolorowe włosy domeną odważnych i kreatywnych

Jeszcze kilka lat temu osoby z czerwonymi irokezami albo zielonymi lokami budziły spore kontrowersje, nierzadko wywoływały strach lub zakłopotanie. Mogłyby też być traktowane z uprzedzeniem na rynku pracy. Dzisiaj, dzięki dostępności różnorodnych specyfików do farbowania włosów i coraz większej swobody obyczajów, nikogo nie wprawia w osłupienie widok młodego człowieka z oryginalną fryzurą. Nietypowe uczesania nie są już oznaką przynależności do danej subkultury, ale wyrazem kreatywności, luźnego podejścia do mody, eksperymentowania ze swoim wizerunkiem.

Stwórz siebie na nowo

Czy w XXI wieku siła stereotypu związanego z kolorem włosów dalej wpływa na nasze poglądy? Aby diametralnie zmienić swój wizerunek, wystarczy dwugodzinna wizyta w salonie fryzjerskim. Przechadzając się ulicami, coraz rzadziej możemy spotkać kobiety z naturalnymi pasmami. Zmieniające się trendy również wpływają na zniekształcanie i zmianę utartych schematów. Doskonałym przykładem nowoczesnego zerwania ze stereotypem jest moda na siwą koloryzację. Srebrzysta fryzura nie jest już domeną seniorów, oznaką mądrości i doświadczenia, ale coraz częściej staje się atrybutem młodych dziewcząt (a nierzadko też i panów) podążających za trendami.

Kontakt z SecondHair Clinic

My także jesteśmy zdania, że kto pyta nie błądzi. Osoby zainteresowane ofertą SecondHair Clinic oraz SecondHair System zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Na Państwa pytania czekamy pod numerami telefonów: tel. 22 871 94 25 i tel. 501 893 271 oraz adresem mailowym: info@secondhair.pl. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą poniższego formularza lub komunikatora umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu. Z przyjemnością rozwiejemy Państwa wątpliwości związane z osiągnięciem celu, jakim są bujne, naturalnie wyglądające włosy.

Do Państwa bezpośredniej dyspozycji jesteśmy również w siedzibie SecondHair Clinic w Warszawie oraz punktach konsultacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. We wszystkich tych miejscach udzielamy porad dotyczących systemowego uzupełniania włosów metodą SecondHair System®.

...

Formularz kontaktowy

Captcha

Klinika Włosa SecondHair to zespół specjalistów – lekarzy, trycholog warszawa i fryzjerów pozwoli każdemu odzyskać piękną fryzurę i dobre samopoczucie. Leczymy różne dolegliwości - wypadanie włosów, łysienie plackowate, androgenowe, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe lub całkowite. W naszej wieloletniej praktyce zajmowaliśmy się różnymi typami łysienia: okresowym, poporodowym, dziedzicznym, neurotycznym, pospolitym, a także łysieniem wężykowatym, rozlanym i dyfuzyjnym. Nieobcy jest też nam mikropigmentacja czy przeszczep włosów a także zagadnienia łysienia u dzieci, łysienia męskiego czy łysienia dynamicznego. Dzielimy swoją wiedzę z osobami cierpiącym na trichotillomanię oraz zmagającym się z efektami ubocznymi terapii nowotworowych.