Leczenie łysienia
Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów
Nie ma jednego i sprawdzonego sposobu na wyleczenie łysienia każdego opisanego typu. Przykładowo w przypadku łysienia androgenowego, skuteczność różnego rodzaju terapii jest uzależniona od reakcji organizmu konkretnego pacjenta. Łysieniu bardzo często sprzyja wiele różnorodnych czynników, takich jak przebyte choroby, źle zbilansowana dieta, ogólne i przewlekłe osłabienie organizmu czy występowanie czynników stresogennych. W takich przypadkach zmiana stylu odżywiania, unikanie stresu lub skuteczne łagodzenie jego skutków może przynieść widoczne efekty - spowolnienie tempa oraz zasięgu wypadania włosów.
Wypadanie włosów jest w określonym stopniu naturalnym procesem - po kilku-kilkunastu latach wzrostu włosa następuje jego przejście w fazę spoczynku. Cebulka w mieszku zaczyna wtedy wzrost nowego włosa, który z czasem wypycha ten „stary”. W normalnym stanie wypada nam od 50 do 100 włosów dziennie i są one z czasem zastępowane. Proces wypadania włosów może jednak przybrać charakter patologiczny. W przypadku nadmiernego wypadania włosów u kobiet po porodzie winę ponosi zmiana poziomu hormonów - w takim przypadku włosy powinny naturalnie odrosnąć po okresie kilku lub kilkunastu tygodni. Następuje to po wyrównaniu poziomu hormonów w kobiecym organizmie.
Oprócz terapii lekowych, istnieją także domowe sposoby na leczenie łysienia, takie jak odpowiednia dieta dostarczająca niezbędne składniki odżywcze. Skuteczne jest przyjmowanie preparatów uzupełniających dietę o substancje zawarte w skrzypie lub pokrzywie. Zwyczajna pokrzywa, rosnąca na naszych polach, jest doskonałym suplementem diety - wzmacnia włosy, dba tez o stan skóry i paznokci. Łączenie działania wyciągów z obu tych roślin zapewnia włosom połysk i zmniejsza ewentualne problemy z łojotokiem. Oczywiście zmiana stylu życia i diety sprawdzi się tylko w ograniczonym zakresie. W przypadku łysienia o charakterze genetycznym może tylko spowolnić nieuchronną utratę włosów na głowie.
Ostatnią deską ratunku leczenia łysienia dla osób, które zmagają się z silnymi postaciami tego problemu, są zabiegi chirurgiczne. Można poddać się przeszczepowi zdrowych mieszków włosowych z niewidocznych części głowy do obszarów dotkniętych łysieniem. Alternatywą jest przeszczep całych obszarów skóry zawierających zdrowe mieszki i włosy. To niestety kosztowne metody, które nie są dostępne dla każdego zainteresowanego. Dają jednak zazwyczaj trwałe i zadowalające rezultaty.
Przeszczepy nie gwarantują jednak zahamowania samego procesu łysienia, cofają tylko jego widoczne postępy. Dzieje się tak, gdyż nie uderzają bezpośrednio w przyczyny utraty włosów, które nie zostały dostatecznie naukowo wyjaśnione. Niestety nadal do końca nie wiemy czemu geny odpowiedzialne za łysienie tak często wygrywają w walce o zachowanie bujnej czupryny. Niektórzy naukowcy zajmujący się ewolucją uważają, że w wyniku zmiany ułożenia naszego ciała, do pozycji wyprostowanej dwunożnej, część owłosienia została zredukowana i przeniesiona głównie na głowę. Obecnie zaś jesteśmy świadkami kontynuacji tego procesu w stronę kolejnego etapu - włosy przemieszczają się z czubka głowy w kierunku brody i obszaru zarostu u mężczyzn.
Niezależnie od powstawania, łysienie to problem dotykający obecnie wielu ludzi, bez wskazania na płeć i wiek. Leczenie łysienia nie zawsze się opłaca - może być obarczone sporymi kosztami i poświęceniem mnóstwa czasu, bez osiągnięcia zadowalających efektów. Medycyna zachodu ma wpisaną w swoją tradycję metodologię leczenia przyczyny i skutku. Zawsze upatruje okazji do ingerencji w chorobę, aby wyleczyć jej skutki. Dla odróżnienia medycyna wschodnia uczy jak zaakceptować powstały problem i tłumaczy jak z nim żyć. Tylko od nas zależy wybór drogi i metody radzenia sobie z wypadaniem włosów - podjęcie walki lub zaakceptowania tego stanu.