Chcesz abyśmy do Ciebie oddzwonili?

Leczenie łysienia i odwracanie jego konsekwencji

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

14 marca 2022r.

Problem łysienia jest w naszej kulturze obecny od dawna. Wypadanie włosów towarzyszy ludziom od wieków, jednak jeszcze nigdy nie przyciągało tak bardzo uwagi osób, które zmagają się z kłopotem nadmiernie wypadających włosów. Skąd takie zainteresowanie problematyką łysienia? Zapewne stąd, że współczesna medycyna i rynek produktów trychologicznych oferują wiele możliwości uporania się ze zjawiskiem wypadających włosów. Osoby stawiające czoła wybrakowanej fryzurze mogą wybierać wśród wielu sposobów na leczenie łysienia i maskowanie ubytków. To, który z nich będzie najbardziej efektywny, zależy w dużej mierze od przyczyny, typu i zakresu łysienia. Aby dobrze rozpoznać jego etiologię, trzeba wybrać się do specjalisty – trychologa lub lekarza dermatologa, który pomoże określić rodzaj łysienia i wskaże, jakie czynniki mogą odpowiadać za wypadanie włosów w tym konkretnym przypadku. Jednoznaczne określenie przyczyny problemu jest sporym wyzwaniem, gdyż determinanty powodujące opisywane zjawisko są bardzo zróżnicowane i skorelowane z różnymi dysfunkcjami organizmu, przyjmowanymi lekami, używkami, złą dietą, predyspozycjami genetycznymi czy okolicznościami zewnętrznymi. Lista czynników odpowiadających za łysienie jest więc całkiem pokaźna. Równie rozbudowany jest rejestr sposobów leczenia łysienia i niwelowania jego efektów. Decydując się na konkretną formę pomocy, warto wziąć pod uwagę ich skuteczność, inwazyjność, ewentualne przeciwwskazania oraz cenę terapii. Oto najpopularniejsze sposoby na odzyskiwanie fryzury i leczenie łysienia.

Przeszczep włosów

Transplantacja jest skutecznym i coraz bardziej popularnym sposobem na odwracanie efektów łysienia. Zabieg nie wpływa na przyczynę powstania ognisk łysienia, ale skutecznie maskuje efekty. W przeszczepianiu włosów najczęściej stosowanymi metodami są Strip i FUE, różniące się między sobą m.in. techniką i czasem wykonywania zabiegu oraz okresem regeneracji skóry. Osoby decydujące się na przeszczep włosów muszą pamiętać, że jest to leczenie łysienia, które może poważnie nadszarpnąć domowy budżet (cena zabiegu zwykle oscyluje w okolicach kilku lub nawet kilkunastu tys. złotych i jest mocno zależna od renomy kliniki oraz jej lekarzy, a także powierzchni łysej okolicy). Transplantacja, jak przystało na zabieg medyczny, wiąże się z ryzykiem nieprzyjęcia przeszczepu, dolegliwościami bólowymi, powikłaniami czy wreszcie pozostawieniem blizn pozabiegowych. Z poddania się przeszczepowi dyskwalifikują niektóre choroby, np. cukrzyca, zapalenie skóry głowy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.

System uzupełnień włosów

Alternatywną dla przeszczepu jest system uzupełnień włosów, czyli tworzony na zamówienie Klienta brakujący fragment fryzury. System składa się z trzech zasadniczych warstw – mocowania, bazy oraz włosów. Te ostatnie dobiera się w taki sposób, aby jak najbardziej pasowały do reszty fryzury. Firmy produkujące systemy uzupełnień włosów oferują swoim klientom pokaźny wybór różnych typów włosów (np. słowiańskie, europejskie, hinduskie czy chińskie), charakteryzujące się różnymi kolorami, długościami czy stopniem skrętu. Ogromna paleta możliwości to jeden z niewątpliwych atutów systemu uzupełnień. Inną zaletą jest fakt, że osoby decydujące się na leczenie łysienia w ten sposób nie muszą wychodzić z domu – wystarczy, że zamówią bezpłatną próbkę, która pozwoli im wybrać odpowiednie parametry brakującej części fryzury. System nie niweluje przyczyny problemu wypadających włosów, a jedynie maskuje jego efekty. Robi to równie skutecznie jak przeszczep, jest przy tym nieinwazyjny, bezbolesny i tańszy niż transplantacja.

Peruki

System uzupełnień włosów to nowatorska i bardzo precyzyjna metoda wypełniania ubytków czupryny. Bardziej tradycyjną formą „tuszowania” efektów łysienia jest znana od lat peruka. Warto pamiętać, że współczesne peruki oferują morze możliwości jeśli chodzi o wygląd fryzury. Opcji jest naprawdę bardzo wiele, a podstawowym wyborem, którego muszą dokonać osoby decydujące się na perukę jest odpowiedź na pytanie, czy będzie to peruka złożona z naturalnych (czyli ściętych bezpośrednio od ludzi) włosów czy z syntetycznych pukli. Pierwsze z nich oferują dużo lepsze efekty estetyczne. Włosy prezentują się bardziej naturalnie, są trwałe i łatwiejsze w stylizacji niż pukle syntetyczne. Peruki naturalne górują na syntetycznymi pod wieloma względami, co ma odwzorowanie w wyższej cenie.

Farmakoterapia

Leczenie łysienia za pomocą medykamentów nie jest przesadnie popularne. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy mowa o terapii łysienia androgenowego, lekarz dermatolog może zalecić doustne przyjmowanie Finasterydów lub wcieranie w skórę pozbawioną włosów kremów zawierających Minoksydyl. Leczenie łysienia z ich udziałem może potrwać całe lata i nie daje stuprocentowej gwarancji rezultatów. W kwestii włosów wiele do powiedzenia ma funkcjonowanie układu endokrynnego. Lekarz może przepisać więc leki hormonalne. Istnieje jednak ryzyko, że ich przyjmowanie wywoła skutki uboczne w postaci nieprawidłowego działania innych organów (np. zaburzenia cyklu menstruacyjnego). Dużo szersza jest oferta suplementów diety, czyli preparatów bez dodatku substancji czynnych, które mają raczej zadanie wspierające procesy regeneracyjne czy wzrostowe włosa, nie rozprawiają się jednak z bezpośrednią przyczyną wypadania.

Zabiegi kosmetyczne i dermokosmetyki

Gdy zauważamy, że nasze włosy tracą na objętości, przerzedzają się, wypadają częściej niż zwykle, możemy skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i usług dermokosmetyków. Wśród tych pierwszych warto wymienić chociażby mezoterapię igłową, naświetlanie lampami PUVA, masaż drenujący, elektroterapię, galwanizację skóry głowy oraz karboksyterapię. Wspomniane zabiegi pomogą wzmocnić strukturę włosa, odżywić skórę głowy i zregenerować mieszki włosowe. Zabiegów tego typu należy szukać w gabinetach trychologicznych. Pod pojęciem dermokosmetyków rozumiemy preparaty przeznaczone do specyficznych zaburzeń skórnych. Nierzadko takie specyfiki są dostępne w aptekach lub na zamówienie. Nie wszystkie preparaty dostępne w drogeriach będą pomocne w równym stopniu. O tym, które z nich mogą okazać się w danym przypadku najbardziej potrzebne, należy zapytać trychologa.

Należy jednak pamiętać, że..

Nie ma jednego i sprawdzonego sposobu na wyleczenie łysienia każdego opisanego typu. Przykładowo w przypadku łysienia androgenowego, skuteczność różnego rodzaju terapii jest uzależniona od reakcji organizmu konkretnego pacjenta. Łysieniu bardzo często sprzyja wiele różnorodnych czynników, takich jak przebyte choroby, źle zbilansowana dieta, ogólne i przewlekłe osłabienie organizmu czy występowanie czynników stresogennych. W takich przypadkach zmiana stylu odżywiania, unikanie stresu lub skuteczne łagodzenie jego skutków może przynieść widoczne efekty - spowolnienie tempa oraz zasięgu wypadania włosów.
 

Wypadanie włosów jest w określonym stopniu naturalnym procesem - po kilku-kilkunastu latach wzrostu włosa następuje jego przejście w fazę spoczynku. Cebulka w mieszku zaczyna wtedy wzrost nowego włosa, który z czasem wypycha ten „stary”. W normalnym stanie wypada nam od 50 do 100 włosów dziennie i są one z czasem zastępowane. Proces wypadania włosów może jednak przybrać charakter patologiczny. W przypadku nadmiernego wypadania włosów u kobiet po porodzie winę ponosi zmiana poziomu hormonów - w takim przypadku włosy powinny naturalnie odrosnąć po okresie kilku lub kilkunastu tygodni. Następuje to po wyrównaniu poziomu hormonów w kobiecym organizmie.
 

Leczenie łysienia


Oprócz terapii lekowych, istnieją także domowe sposoby na leczenie łysienia, takie jak odpowiednia dieta dostarczająca niezbędne składniki odżywcze. Skuteczne jest przyjmowanie preparatów uzupełniających dietę o substancje zawarte w skrzypie lub pokrzywie. Zwyczajna pokrzywa, rosnąca na naszych polach, jest doskonałym suplementem diety - wzmacnia włosy, dba tez o stan skóry i paznokci. Łączenie działania wyciągów z obu tych roślin zapewnia włosom połysk i zmniejsza ewentualne problemy z łojotokiem. Oczywiście zmiana stylu życia i diety sprawdzi się tylko w ograniczonym zakresie. W przypadku łysienia o charakterze genetycznym może tylko spowolnić nieuchronną utratę włosów na głowie.

 

Kontakt z SecondHair Clinic

My także jesteśmy zdania, że kto pyta nie błądzi. Osoby zainteresowane ofertą SecondHair Clinic oraz SecondHair System zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Na Państwa pytania czekamy pod numerami telefonów: tel. 22 871 94 25 i tel. 501 893 271 oraz adresem mailowym: info@secondhair.pl. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą poniższego formularza lub komunikatora umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu. Z przyjemnością rozwiejemy Państwa wątpliwości związane z osiągnięciem celu, jakim są bujne, naturalnie wyglądające włosy.

Do Państwa bezpośredniej dyspozycji jesteśmy również w siedzibie SecondHair Clinic w Warszawie oraz punktach konsultacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. We wszystkich tych miejscach udzielamy porad dotyczących systemowego uzupełniania włosów metodą SecondHair System®.

...

Formularz kontaktowy

Captcha

Klinika Włosa SecondHair to zespół specjalistów – lekarzy, trycholog warszawa i fryzjerów pozwoli każdemu odzyskać piękną fryzurę i dobre samopoczucie. Leczymy różne dolegliwości - wypadanie włosów, łysienie plackowate, androgenowe, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe lub całkowite. W naszej wieloletniej praktyce zajmowaliśmy się różnymi typami łysienia: okresowym, poporodowym, dziedzicznym, neurotycznym, pospolitym, a także łysieniem wężykowatym, rozlanym i dyfuzyjnym. Nieobcy jest też nam mikropigmentacja czy przeszczep włosów a także zagadnienia łysienia u dzieci, łysienia męskiego czy łysienia dynamicznego. Dzielimy swoją wiedzę z osobami cierpiącym na trichotillomanię oraz zmagającym się z efektami ubocznymi terapii nowotworowych.