Chcesz abyśmy do Ciebie oddzwonili?

Łysienie u kobiet – przyczyny wypadania włosów u płci pięknej

Sprawdzone metody na łysienie i wypadanie włosów

1 marca 2020r.

Łysienie zwykło się określać typowo męską przypadłością. Mężczyzna z wysoko zaznaczonymi zakolami czy charakterystycznym „gniazdem” na czubku głowy to widok, do którego przywykliśmy. Zupełnie inaczej reagujemy na kobietę borykającą się z objawami łysienia. Tymczasem wiele pań również musi stawiać czoła łysieniu. Sprawdźmy, jakie są jego przyczyny.

Łysienie kobiet: medycyna, estetyka i psychologia

Zjawisko wypadania włosów, choć rzadziej niż u mężczyzn, występuje także wśród przedstawicielek piękniejszej części społeczeństwa. Nim przejdziemy do sedna tego artykułu – określenia czynników, które mają wpływ na łysienie u kobiet, zaznaczmy, że łysienie kobiet jest zjawiskiem, w którym przenikają się trzy wątki. Pierwszy z nich to aspekty medyczny, bo zazwyczaj w dysfunkcjach naszego organizmu należy dopatrywać się przyczyn wypadania włosów u kobiet. Drugi to kwestia piękna. Ma ono swoje subiektywne kanony, o których nie będziemy teraz debatować. Niezależnie od preferencji estetycznych, musimy przyznać, że w naszej kulturze długie i zadbane włosy są bezdyskusyjnym atrybutem kobiecości. Bez niego kobieta może tracić poczucie własnej wartości, co z kolei może prowadzić do wystąpienia zaburzeń afektywnych (np. epizodów depresji). Jednak wątek psychologicznych konsekwencji łysienia u kobiet nie jest jedynym, który w tym miejscu należy poruszyć. Problemy mentalne (np. uporczywy stres, trauma czy zaburzenia odżywiania) również mogą mieć swoje konsekwencje w postaci wypadających włosów.

Specyfika łysienia u kobiet

Panie łysieją w nieco inny sposób niż ich partnerzy. W większości przypadków głowa kobiety gubi włosy równomiernie. Zanim pojawią się całkowicie łyse miejsca, fryzura traci na gęstości. U kobiet łysienie rzadko postępuje wedle schematu: powiększające się zakola i łysiejący czubek głowy. Dzieje się tak jedynie w przypadku łysienia androgenowego, które czasami trapi również panie. Taka specyfika objawów sprawia, że łysienie u kobiet można zakamuflować lub wyleczyć zdecydowanie łatwiej w porównaniu do mężczyzn.

Hormony odpowiedzialne za łysienie u kobiet

Powodów, dla których kobiety gubią włosy jest wiele. Często za efekt w postaci włosów pozostających w dłoni lub na szczotce odpowiada zlepek różnych czynników. Dokładną diagnozę może postawić specjalista w gabinecie lekarskim. Nie wchodząc w jego rolę, postaramy się skupić na przybliżeniu najczęstszych przyczyn łysienia kobiet. Pierwszą z nich są hormony. Naturalnym jest, że w organizmie każdej kobiety występują też hormony kojarzone głównie z mężczyznami, np. testosteron. Sytuacja robi się niepokojąca, gdy jest ich za wiele. W efekcie zbyt dużego stężenia hormonów typowych dla panów, w ciele kobiety może pojawić się łysienie o charakterze androgenowym – zakola, przerzedzone włosy na czubku głowy. Odchylenia w gospodarce hormonalnej u kobiet pojawiają się przede wszystkim podczas okresu przekwitania. Dlatego też przerzedzanie i wypadanie włosów jest jedną z konsekwencji typowych dla menopauzy. Buzujące hormony dają o sobie znać również podczas ciąży, przez co zdarza się, że ciężarne i młode mamy (nawet do 6 miesięcy po porodzie) gubią włosy bardziej intensywnie. Za zaburzenia wydzielania hormonów, w efekcie których kobieta może tracić więcej włosów, odpowiedzialne są też antykoncepcja hormonalna oraz inne schorzenia, np. choroby tarczycy.

Pozostałe czynniki wpływające na łysienie kobiet

Jednak hormony to nie jedyni winowajcy wypadania włosów u kobiet. Wśród pozostałych warto wymienić chociażby leczenie farmakologiczne i inwazyjną chemioterapię, których skutkami ubocznymi może być tracenie włosów. Ten czynnik pojawia się jednak tak u pań, jak i u panów. Natomiast powód, który dotyczy głównie płci pięknej to niewłaściwa pielęgnacja włosów. Suszenie, farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, stosowanie kosmetyków słabej jakości czy noszenie ciasno upiętych fryzur również mogą mieć swoje konsekwencje w postaci wypadania włosów. Do tego dochodzą także wspomniane na początku silny stres i traumatyczne przeżycia oraz niezbalansowana dieta i używki. Podobnie jak to miało miejsce u mężczyzn, wśród przyczyn łysienia kobiet możemy wymienić też czynniki genetyczne, szczególnie jeśli mowa o androgenowej odmianie łysienia. Przerzedzanie się włosów może też być rezultatem chorób dermatologicznych, przetłuszczania się skóry głowy, działania grzybów, pasożytów i występowania łupieżu łojotokowego.

Kontakt z SecondHair Clinic

My także jesteśmy zdania, że kto pyta nie błądzi. Osoby zainteresowane ofertą SecondHair Clinic oraz SecondHair System zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Na Państwa pytania czekamy pod numerami telefonów: tel. 22 871 94 25 i tel. 501 893 271 oraz adresem mailowym: info@secondhair.pl. Zachęcamy również do kontaktu za pomocą poniższego formularza lub komunikatora umieszczonego w prawym dolnym rogu ekranu. Z przyjemnością rozwiejemy Państwa wątpliwości związane z osiągnięciem celu, jakim są bujne, naturalnie wyglądające włosy.

Do Państwa bezpośredniej dyspozycji jesteśmy również w siedzibie SecondHair Clinic w Warszawie oraz punktach konsultacyjnych w: Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. We wszystkich tych miejscach udzielamy porad dotyczących systemowego uzupełniania włosów metodą SecondHair System®.

...

Formularz kontaktowy

Captcha

Klinika Włosa SecondHair to zespół specjalistów – lekarzy, trycholog warszawa i fryzjerów pozwoli każdemu odzyskać piękną fryzurę i dobre samopoczucie. Leczymy różne dolegliwości - wypadanie włosów, łysienie plackowate, androgenowe, bliznowaciejące, telogenowe, anagenowe lub całkowite. W naszej wieloletniej praktyce zajmowaliśmy się różnymi typami łysienia: okresowym, poporodowym, dziedzicznym, neurotycznym, pospolitym, a także łysieniem wężykowatym, rozlanym i dyfuzyjnym. Nieobcy jest też nam mikropigmentacja czy przeszczep włosów a także zagadnienia łysienia u dzieci, łysienia męskiego czy łysienia dynamicznego. Dzielimy swoją wiedzę z osobami cierpiącym na trichotillomanię oraz zmagającym się z efektami ubocznymi terapii nowotworowych.